Materiał Partnera

Jak zadbać o sprawny wywóz nieczystości płynnych?

Jak zadbać o sprawny wywóz nieczystości płynnych?
Właściciele domów jednorodzinnych nie zawsze mają możliwość doprowadzenia przyłączy kanalizacyjnych bezpośrednio do posesji. Taki stan rzeczy wymusza oczywiście montaż szamba. Jako że mamy tutaj do czynienia ze zbiornikiem bezodpływowym o ograniczonej pojemności, trzeba liczyć się również z koniecznością jego regularnego opróżniania. Aby proces ten mógł przebiegać jak najsprawniej, warto zadbać o kilka kwestii technicznych. Jakich konkretnie?

Przemyślana konstrukcja szamba


Warto zacząć od tego, że montaż szamba nie może odbywać się na zasadzie pełnej dowolności, jeżeli chodzi o wybór miejsca. Przepisy obowiązującego prawa wyraźnie wskazują, iż zbiornik ten musi znaleźć się 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, 2 m od granicy działki sąsiedniej, drogi lub ciągu pieszego i 15 m od studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, iż szambo rzadko kiedy zostaje umieszczone dokładnie tam, gdzie chciałby inwestor.

 Aby opróżnić zbiornik, pracownicy firmy asenizacyjnej bardzo często muszą wjechać na teren działki. Biorąc pod uwagę ciężar pojazdu, niestety istnieje ryzyko uszkodzenia zieleni lub zastosowanej do wykończenia powierzchni kostki brukowej. Jak tego uniknąć? Okazuje się, że punkt poboru nieczystości płynnych wcale nie musi znajdować się bezpośrednio przy szambie. Problem rozwiązuje zamontowanie dodatkowego przewodu do odprowadzania ścieków, którego jeden koniec jest opuszczony na dno zbiornika, a drugi – zakończony szybkozłączką. Jakie są największe korzyści tego rozwiązania?

Opróżnienie szamba bez wjazdu na posesję?


Zdecydowanie się na zaprojektowanie dodatkowego przewodu jest niezwykle praktyczne i niesie ze sobą wiele korzyści. Za największą z nich zdecydowanie uznać trzeba fakt, że wóz asenizacyjny każdorazowo ma bezpośredni dostęp do szamba z zewnątrz, a co za tym idzie, może go opróżnić bez wjeżdżania na działkę. Rury zostają podłączone do szybkozłączki, która w najczęściej umieszczona jest w betonowej lub murowanej części ogrodzenia. Rozwiązanie to sprawia również, że domownicy nawet nie muszą być obecni podczas całego procesu. To dość istotne, ponieważ częstotliwość opróżniania szamba eksploatowanego przez czteroosobową rodzinę, nie powinna być mniejsza niż raz na 3 tygodnie.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Q-Pex, która od lat uważana jest za jedną z najlepszych w branży usług asenizacyjnych, opcja taka najbardziej spodoba się właścicielom domów, którzy wyjątkowo cenią sobie wygodę. Aby wywóz nieczystości płynnych przebiegał jak najsprawniej, z pewnością warto podpisać umowę z jedną firmą. Stanowi to najlepszą gwarancję terminowości oraz najlepszych warunków cenowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz