Materiał Partnera

Jak zadbać o ogród, gdy skończy się zima? Radzą eksperci z Marix PPHU

Jak zadbać o ogród, gdy skończy się zima? Radzą eksperci z Marix PPHU

Zima to ciężka pora roku nie tylko dla fanów ciepła, ale także dla ogrodów. Niskie temperatury i śnieg nie sprzyjają ładnemu wyglądowi trawnika i roślin na wiosnę. Dlatego już na początku cieplejszych miesięcy warto zainteresować się tym, co można zrobić, by ogród odżył na nowo. O czym trzeba pamiętać i od czego zacząć, by w lecie znów móc spędzać czas na pięknej i zdrowej trawie? Radzą eksperci z firmy Marix PPHU.

Wiosenna pielęgnacja trawy

Piękny trawnik to wizytówka każdego zadbanego ogrodu. Gdy stopnieje śnieg, należy zacząć od pozbycia się zalegających liści i gałęzi. Następnie przychodzi czas na napowietrzenie gleby. Kompleksowa pielęgnacja ogrodu, którą oferuje firma Marix PPHU, obejmuje między innymi takie procesy, jak wertykulacja i aeracja. Wynikiem tych działań jest poprawa gospodarki wodnopowietrznej oraz pozbycie się martwych części roślin.

Jeśli w ziemi pojawią się dziury sugerujące obecność zwierząt takich, jak krety, trzeba pozbyć się szkodników, a kretowiska zasypać i wyrównać. Dobrą praktyką jest wałowanie, które poza niwelowaniem nierówności terenu wspomaga porost nowej trawy. Na odpowiednio przygotowany trawnik warto użyć nawozów, kompostu lub gotowych mieszanek z wysoką zawartością minerałów.

Nowe rośliny w ogrodzie

Zdarza się, że niektóre z roślin nie przetrwają zimy, na ich miejsce można posadzić kolejne. Wiosna to dobry czas, by się tym zająć. Dla osób z małym doświadczeniem z pomocą przychodzą firmy takie, jak Marix PPHU, które oferują usługi projektowania i wykonywania terenów zielonych. Profesjonalny dobór roślin z uwzględnieniem ich wymagań gwarantuje, że będą się dobrze prezentowały, a ponadto pięknie się rozwijały.

Przycinanie drzew i krzewów po zimie

Na wiosnę warto przeprowadzić przegląd większych krzewów i drzew pod kątem ich formy. Wszystkie martwe, chore lub ułamane gałęzie i pędy należy odciąć, by zapobiegać dalszemu niszczeniu rośliny. Dodatkowo przeprowadza się także cięcia formujące drzew ozdobnych.

Jeśli sami zajmujemy się przycinaniem krzewów na swoim ogrodzie, warto najpierw sprawdzić, na których z nich i kiedy można przeprowadzić taki zabieg. Jest to wyjątkowo istotna kwestia, ponieważ w przypadku niektórych roślin takich, jak np. hortensja cięcie przed kwitnieniem pozbawiłoby ją wszystkich pąków. 

Ważne jest także, by do tego celu używać ostrego i czystego narzędzia. Pędy tnie się pod skosem, dzięki czemu woda nie gromadzi się ani nie zalega w miejscu cięcia, co zapobiega rozwojowi chorób.

Opracowanie:
Bełchatów, Pabianicka 80B
tel. 502 516 806
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz