Materiał Partnera

Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie sceniczne?

Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie sceniczne?
Scena bezsprzecznie kojarzy się z mocnym oświetleniem. To dzięki niemu widzowie mogą wyraźnie zobaczyć to, co się na niej dzieje. Niejednokrotnie światło jest także elementem scenografii, bardzo istotnym dla całego wydarzenia. O tym, jak ważną rolę dla koncertów lub spektakli ma odpowiednio dobrane oświetlenie sceniczne, nie trzeba nikogo przekonywać. Radzimy w jaki sposób należy o nie zadbać o odpowiednie oświetlenie sceniczne.

Najważniejszy jest profesjonalizm

Każdy organizator wydarzenia, które ma odbyć się na scenie, na oczach publiczności, musi zadbać o kilka istotnych kwestii. Do tych najważniejszych należy oświetlenie sceniczne. Jednak, w gąszczu innych zadań, łatwo można popełnić błąd, dlatego kwestię oświetlenia sceny warto powierzyć specjalistom.

Firmy zajmujące się oświetleniem scenicznym nie tylko potrafią dobrać je odpowiednio do danej przestrzeni i danego wydarzenia, ale także są w stanie wykorzystać je jako element scenografii lub aranżacji wnętrza, w którym odbywa się koncert lub spektakl – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę NH PROJECT.

Firmy, które oferują usługi związane z oświetleniem scenicznym przeważnie zapewniają klientom  wiele możliwych rozwiązań,. Dzięki temu można idealnie dobrać oświetlenie względem danego wydarzenia. Owszem, można próbować zorganizować oświetlenie na własną rękę, jednak efekt nigdy nie będzie tak zadowalający, jak wtedy, gdy powierzymy to zadanie specjalistom.

Kto powinien zadbać o oświetlenie sceniczne?

Niektórzy kwestię oświetlenia scenicznego traktują nieco po macoszemu. Chociaż nie zawsze jest ono sprawą priorytetową, to są jednak takie wydarzenia, które bez dobrze dobranych świateł mogą okazać się klapą. O oświetleniu scenicznym bezwzględnie pamiętać muszą organizatorzy imprez odbywających się w zamkniętym pomieszczeniu lub po zmroku. W ich przypadku tylko ono zagwarantuje dobrą widoczność w trakcie całego wydarzenia.

Należy także pamiętać o tym, że różne kolory i modele lamp mogą świetnie uzupełniać, a czasem nawet całkowicie zastąpić elementy scenografii. Trzeba jednak wiedzieć jakich rodzajów i kolorów świateł należy używać, na czym na pewno znają się eksperci z firm zajmujących się oświetleniem scenicznym.

W jaki sposób profesjonalna firma może zadbać o oświetlenie?

Kiedy zdecydujecie się na powierzenie kwestii oświetlenia scenicznego profesjonalnej firmie, możecie spodziewać się w jej ofercie takich usług, jak:

  • dobór technologii do potrzeb i możliwości klienta, zgodnie z założeniami koncepcyjnymi,
  • negocjacje warunków technicznych artysty,
  • projekt realizacji, w tym wizja lokalna, kosztorys ofertowy i niezbędna dokumentacja techniczna
  • transport, montaż, realizację techniczną oraz demontaż instalacji.

Podsumowując, zapewnienie oświetlenia podczas organizowania imprezy mającej odbyć się na scenie jest, wbrew pozorom, sprawą bardzo ważną, której nie należy powierzać laikom. Źle dobrane oświetlenie może bowiem zepsuć cały trud włożony w przygotowanie występu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz