Jak zacząć przygodę z fotografią?
![Jak zacząć przygodę z fotografią? Jak zacząć przygodę z fotografią?](https://cdn.pkt.pl/f-156986-jak-zaczac-przygode-z-fotografia.jpg)
Robienie zdjęć na przełomie ostatnich lat stało się nieodłączną częścią życia większości ludzi. Stało się tak głównie za sprawą powszechności smartfonów, które obecnie posiadają aparaty jakości, o jakiej jeszcze nie tak dawno nie marzyli nawet posiadacze aparatów. Dodatkowo udział social mediów w życiu społecznym i fotografowanie dużej części życia wpływa na to, że wiele osób zadaje sobie pytanie, jak poprawić swoje umiejętności w tym zakresie. W dalszej części artykułu podpowiadamy jak zacząć.
Jaki aparat na początek?
Pytanie, które prześladuje wielu fotografów, czyli jaki aparat wybrać jako pierwszy sprzęt. Zaczynając przygodę z robieniem zdjęć, nie warto inwestować od razu w drogą lustrzankę i obiektywy. Na start należy zapamiętać, że to nie urządzenie, a jego operator odpowiada za końcowy efekt.
Obecnie niemal każdy posiada telefon, który pozwala na początkowe oswojenie się z procesem fotografowania. Na start warto zajrzeć do ustawień aparatu i sprawdzić co się w nich kryje i co się zmienia w momencie, kiedy ruszymy, któreś z parametrów ustawionych automatycznie. Dodatkowo z pomocą przychodzi internet, czyli źródło wszelkiej wiedzy, z którego można dowiedzieć się, co oznaczają konkretne opcje.
Podstawa zdjęć, czyli światło
Bez światła fotografia nie istnieje i to wiedzą nawet największy amatorzy. Nie chodzi tutaj o samo jego istnienie w procesie robienia zdjęć, a oto jak działa. Dobry fotograf powinien znać podstawy tego, skąd bierze się światło, jak pada, w jaki sposób się odbija, jakie ma barwy i jak one się zmieniają w zależności od pory dnia, czy też ustawienia w przypadku światła sztucznego.
Przykładem tego, co o świetle warto wiedzieć, jest jego podział ze względu na charakterystykę.
- Światło miękkie, czyli rozproszone, niedające mocnych cieni i niepodkreślające kontrastów. W tym wypadku granica między światłem a cieniem jest delikatnie zatarta jakby rozmyta. Przy naturalnym świetle ten efekt jest osiągalny, kiedy słońce jest za chmurami.
- Światło twarde, czyli ostre. Daje mocne i wyraźne granice i cienie. Sesja plenerowa, w której zaplanowane jest zapotrzebowanie na taki efekt, powinna być wykonana, kiedy słońce będzie na bezchmurnym niebie, dzięki czemu będzie bezpośrednio oświetlało fotografowane osoby lub obiekty.
Szukaj możliwości rozwoju
Chcąc zająć się fotografią na poważnie, warto poświęcić czas na naukę. Można znaleźć wiele filmów, czy też książek i artykułów publikowanych przez fachowców z branży. Dobrze też zastanowić się, w jakiej części tej branży chciałoby się pracować. Możliwości jest ogrom, zaczynając od klasycznych zdjęć portretowych, przez sesje ślubne, czy też zdjęcia produktowe lub żywności. Mając już fach w ręku, trzeba pamiętać o dynamice branży artystycznej i stale rozwijać swoje możliwości poprzez kursy i szkolenia. Przykładem może być Fotograf Agnieszka Szlachta, która oferuje między innymi kurs dla osób, które chcą zająć się fotografią noworodków, czy też sesjami ciążowymi.