Materiał Partnera

Jak zabezpieczyć wykopy na budowie?

Jak zabezpieczyć wykopy na budowie?

Plac budowy to niebezpieczne miejsce, a osoby na nim przebywające muszą zachować szczególną ostrożność. W związku z tym bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie takiego placu, tym bardziej w trakcie wykopów. Jeśli nie chcesz, aby pracownicy ryzykowali swoje zdrowie, a Twoja firma narażała się na nieprzyjemne konsekwencje prawne, dowiedz się, jak zabezpieczyć wykopy na budowie.

Wykopy na budowie – przydatne informacje

Wykopy nie są tak proste jak się wydają, ponieważ można je podzielić na kilka rodzajów. Ze względu na szerokość wyróżnia się wąskoprzestrzenne i szerokoprzestrzenne, przy czym te pierwsze mają szerokość dna mniejszą niż 1,5 m. Ze względu na głębokość wykopy dzieli się na:

  • płytkie – o głębokości mniejszej lub równej 1 m,
  • średnio głębokie – o głębokości mniejszej niż 3 m,
  • głębokie – o głębokości większej niż 3 m.
Niezależnie od rodzaju wykopów istotne jest, aby wyznaczyć drogę dla pieszych, nie tylko tych zaangażowanych w pracę. Tak samo ważne jest usytuowanie drogi dojazdowej dla maszyn i wszelkiego rodzaju sprzętu. Jak mówi specjalista z firmy KDM Dariusz Mazur, te drogi powinny być utwardzone i widoczne, a roślinność i inne obiekty dokładnie odizolowane. Jeśli takie warunki zostaną spełnione, pora przystąpić do zabezpieczania wykopu.

Wykopy na budowie – jak je zabezpieczyć?

Najważniejsze jest zachowanie szczególnej ostrożności, dlatego dojazdowe drogi powinny znajdować się w konkretnej odległości od wykopu. Musi ona wynosić minimum 0,6 m. Jeśli ma on więcej niż 1 m głębokości, trzeba zapewnić bezpieczne wejście i wyjście z niego.

Równie istotne jest otoczenie wykopu. W nocy koniecznie trzeba ustawić balustrady ochronne, które będą generowały czerwone ostrzegawcze światło. Poręcze balustrad obowiązkowo muszą być ustawione na wysokości 1,1 m nad terenem i w odległości minimum 1 m od krawędzi wykopu. Wykop powinien być dodatkowo przykryty, nawet jeśli obok niego znajdują się ostrzegawcze balustrady.

Trzeba zabudować ściany wykopu tak, aby zabezpieczyć je przed osunięciem. Do tego używa się zazwyczaj palisady, ścianki szczelinowej, berlińskiej obudowy lub stalowej ścianki szczelnej. Aby ściany się nie osuwały, stosuje się rozparcie podparcie lub skarpowanie. Zabezpieczenie wykopów jest niezwykle ważne, ale nie można zapominać o wykwalifikowanej kadrze. Roboty ziemne wykonywać mogą tylko operatorzy sprzętu budowlanego, którzy mają wymagane uprawnienia do obsługi takich maszyn. Równie istotne jest, aby pracownicy dbali o swoje bezpieczeństwo i zachowywali szczególną ostrożność – surowo zabronione jest picie alkoholu na terenie prac. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz