Materiał Partnera

Jak zabezpieczyć towar przewożony na palecie?

Jak zabezpieczyć towar przewożony na palecie?

Jeden z wielu czynników, który wpływa na bezpieczeństwo transportowanego ładunku to dopasowanie palet do rodzaju towaru oraz ich stan techniczny. Nie mogą być one zbutwiałe oraz połamane. Odpowiedzialność za poprawne zabezpieczenie pakunków oraz przygotowanie ich do przewiezienia spoczywa na barkach nadawcy, a nie podmiotu spedycyjnego. Warto zadbać więc o ich odpowiednie przygotowanie przed podróżą.

Zafoliowanie ładunku

Najlepiej tę funkcję spełniają folie stretch. W porównaniu do zwykłych ich cechą charakterystyczną jest to, że są wykonane z polietylenu, co daje im dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto dzięki swojej rozciągliwości sprawdzają się do zabezpieczenia pojedynczych pakunków wielkogabarytowych, jak również owinięcia kompletu kilkunastu paczek umieszczonych na palecie. Folia stretch pozwala na utrzymanie ładunku w granicach platformy i zapobiega jego zsunięciu się podczas przechylenia. Występuje ona w dwóch wersjach. Ręczna służy do manualnego pakowania towaru, z kolei folia stretch maszynowa jest przeznaczona do automatów owijających. W obydwu typach występują różne grubości, z czego cieńsze nadają się do pakowania lżejszych produktów, mających obły kształt, a grubsze do cięższych, na przykład materiałów budowlanych.

Oklejanie taśmą

Idealnym uzupełnieniem rozciągliwych foli będą taśmy pakowne oraz spinające. Pierwsze są rodzajem taśmy klejącej, która uniemożliwia przesunięcie się towaru na palecie. Wybór barwionej taśmy daje możliwości zakrycia rodzaju transportowanych produktów. Istnieje też opcja zastosowania taśmy pakownej z nadrukiem, eksponującym logo producenta lub informującej o ostrożności transportu przy artykułach delikatnych. Znacznie częściej w procesie bandowania wykorzystywane są taśmy spinające. Szczególnie w przypadku ciężkich ładunków o dużych gabarytach. Taśmy wykonane z polipropylenu charakteryzuje wysoka wytrzymałość oraz elastyczność. Mogą też służyć jako praktycznych uchwyt do przenoszenia paczek, dlatego tak ważne jest ich solidne mocowanie. W tym celu używa się zapinek. Przy drucianych niezbędny okaże się także napinacz do taśmy. Zestawy do bandowania ma swojej ofercie między innymi firma Adam-Pol, specjalizująca się w sprzedaży różnego rodzaju materiałów służących do pakowania. Takie komplety sprawdzą się zarówno w magazynach, jak i w warunkach domowych, na przykład przy zabezpieczeniu kartonów z rzeczami przy przeprowadzce.

Bardzo dobrym rozwiązaniem zabezpieczającym ładunek przed uszkodzeniem są przekładki tekturowe lub maty antypoślizgowe. Zwiększają one tarcie pomiędzy kartonem a podłożem, na którym się znajduje. To dodatkowa ochrona przed osunięciem się paczek podczas przechylania palety.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Grunwaldzka 32
tel. 52 322 22 19
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz