Materiał Partnera

Jak zabezpieczyć się przed hałasem w pracy?

Jak zabezpieczyć się przed hałasem w pracy?

Podczas wykonywania swojej pracy niezwykle często narażeni jesteśmy na wiele czynników, które mogą być potencjalnym zagrożeniem naszego zdrowia. Jednym z powszechnie występujących, a zarazem bardzo groźnych, jest bez wątpienia hałas. Może być on związany z pracami budowlanymi, na przykład przy użyciu młotów, ale też czynnościami na lotnisku. Warto w takim przypadku zabezpieczyć się przed hałasem. Podpowiadamy więc, jakie rozwiązania mogą w tym pomóc i dlaczego nadmierny hałas jest dla nas zagrożeniem.

Praktyczne rozwiązania chroniące przed hałasem

Ochrona naszych uszu na stanowisku pracy polega przede wszystkim na dokładnym odizolowaniu ich od hałasu. Jednym z najbardziej popularnych produktów, które mają temu służyć są specjalistyczne nauszniki. Ich forma przypomina tradycyjne słuchawki audio, dzięki czemu są niezwykle łatwe i wygodne w użyciu. 

Jak tłumaczą eksperci z firmy Mado: ,,Tego rodzaju produkty wyróżniają się ścisłym przyleganiem do uszu pracownika, dzięki czemu ma on zapewnioną najwyższą ochronę. W wielu modelach wykorzystuje się też podwójną obudowę, które stanowi dodatkowe zabezpieczenie’’. 

Warto zaznaczyć jednak, że konstrukcja nauszników pozwala na dokładne zrozumienie słów wypowiadanych przez inne osoby. Co istotne, na rynku znajdziemy wymienne gąbki i wierzchnie elementy słuchawek, które bezpośrednio przylegają do ucha. Dzięki temu pracownik ma pewność, że jego zabezpieczenie jest w pełni higieniczne. Ciekawym produktem są także małe zatyczki do uszu, tak zwane stopery. W sklepach znajdziemy modele jedno-, ale i wielorazowe, które można dobrać w zależności od tego, ile osób będzie ich używać. Warto dodać, że zatyczki dostosowane są do kształtu ucha zewnętrznego. Przy długim użytkowaniu praktyczne będą produkty na sznurku.

Jakie mogą być konsekwencje nadmiernego hałasu w pracy?

Hałas z definicji to drgania akustyczne o bardzo wysokiej intensywności. Może skutkować on złym samopoczuciem i stresem, jednak czasami doprowadza do poważnych uszkodzeń narządu słuchu. Odpowiednie zabezpieczenie przed hałasem w pracy może ochronić przed wadami ucha wewnętrznego, czyli ślimaka. To właśnie on jest najbardziej narażony na intensywne drgania. Wynika z tego, że pracownik narażony na hałas może w przyszłości cierpieć na niedosłuch, a nawet całkowitą utratę słuchu. Warto wspomnieć też o tym, że niejednokrotnie hałas, na przykład powstający przy pracy z młotem pneumatycznym, może powodować fizyczny ból. Bardzo częstą konsekwencją hałasu jest też zmęczenie, kłopoty z koncentracją, czy zanurzenia snu. Prowadzi to do zmniejszenia wydajności pracy, co jest czynnikiem niekorzystnym nie tylko dla pracownika, ale także dla osoby zatrudniającej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz