Jak zabezpieczyć samochód przed upałem?

Jak zabezpieczyć samochód przed upałem?

Gdy temperatura na zewnątrz osiąga ponad 30 stopni Celsjusza, to w aucie może wzrosnąć do 2 razy większych wartości w ciągu zaledwie godziny! Takie warunki zagrażają nie tylko zdrowiu pasażerów, ale również systemom mechanicznym i elektronicznym w samochodzie. Jak więc radzić sobie z niekorzystnymi warunkami podczas jazdy? Poznaj najskuteczniejsze sposoby na ochronę pojazdów przed upałami.

Strony www Strony www

Awarie auta podczas upałów

Przebywanie w nagrzanym aucie może stanowić zagrożenie dla każdej żywej istoty – to niepodważalny fakt. Co ciekawe, promieniowanie słoneczne i wysokie temperatury mogą mieć również bardzo zły wpływ na stan pojazdów. Dzieje się tak, pomimo że wielu kierowców ocenia jazdę latem za bezpieczniejszą i wygodniejszą niż w innych miesiącach.

Jeśli nie chcemy w najbliższym czasie korzystać z usług mechaników, to powinniśmy odpowiednio przygotować samochód na upały. W innym przypadku możemy zmierzyć się z rożnymi uszkodzeniami.

  • Rozładowanie akumulatora – podobnie jak podczas mrozów, również w ciepłe dni akumulatory częściej ulegają wyładowaniu. Powinniśmy o tym szczególnie pamiętać, gdy rzadko korzystamy z pojazdu;

  • Przegrzanie silnika – najbardziej narażone na zniszczenie podczas upałów są pierścienie, tłoki i głowica. Problem pojawia się, gdy temperatura płynu chłodniczego przekracza 100°C. W takiej sytuacji należy zatrzymać samochód i poczekać aż silnik się ostudzi.

  • Zniszczenie opon – pod wpływem wysokiej temperatury zmieniają się właściwości jezdne ogumienia np. droga hamowania czy przyczepność w zakrętach. Guma w takich warunkach mięknie, odkształca i szybciej się zużywa. Dlatego należy dbać o stan opon i utrzymywać zalecaną prędkość na danym odcinku drogi.

Jak dbać o samochód w upały?

Aby uniknąć popularnych awarii przegrzewających się aut, należy zadbać o ich kondycję mechaniczną. Oto najlepsze sposoby ochrony samochodu przed uszkodzeniami wywołanymi przez wysokie temperatury.

Odpowiednie parkowanie

Pierwszą zasadą, która może zabrzmieć banalnie, jest zakaz parkowania auta w pełnym słońcu. Przede wszystkim powinniśmy wybierać miejsca zacienione przez większą część dnia. Najlepszym rozwiązaniem będzie w takiej sytuacji garaż. Poza tym powinniśmy ustawiać pojazd tyłem do słońca.

Osłony i pokrowce

Zastanawiasz się, jak chronić samochód przed palącym słońcem? Skuteczną opcją jest odblaskowa mata przeciwsłoneczna na tylną i przednią szybę oraz panele słoneczne na szyby boczne. Stanowią one doskonałe przykrycie wnętrza pojazdu, zapobiegając m.in. przebarwieniom. Osłony należą do niedrogich i uniwersalnych rozwiązań (mogą chronić przed promieniowaniem słonecznym również pasażerów).

Na rynku dostępne są też folie, rolety, a nawet pokrowce na całe auta. Uszyte z lekkich materiałów plandeki zabezpieczają nie tylko przed słońcem, ale i opadami czy zanieczyszczeniami.  

Regularna pielęgnacja

Świetnym zabezpieczeniem auta przed upałem jest bieżąca konserwacja. Przed działaniem słońca warto chronić przede wszystkim lakier. Do tego celu powinniśmy wykorzystać wosk samochodowy. Należy również zastosować środki ochronne do tworzyw sztucznych i gumy.

Czy można myć pojazd w upały? Tak, jeżeli zastosujemy się do pewnych zasad. Przede wszystkim unikajmy miejsc nasłonecznionych, aby nie doprowadzić do nagrzania karoserii. Dodatkowo przy wysokich temperaturach nie powinniśmy spłukiwać samochodu zimną wodą.  

Skuteczne chłodzenie auta

  • Podróż z klimatyzacją: upał w samochodzie wpływa na samopoczucie i koncentrację kierowcy. Rozwiązaniem problemu może okazać się w wielu przypadkach klimatyzacja. Optymalna temperatura pojazdu dla kierującego i pasażerów to około 20 stopni. Pamiętajmy, że system chłodzący należy poddawać regularnej dezynfekcji.  

  • Podróż bez klimatyzacji: jeżeli nie posiadamy klimatyzacji w samochodzie, to musimy korzystać z innych sposobów. Optymalne jest w takich sytuacjach otwieranie okien, omijanie największych upałów podczas wyjazdów, czy wspomniane wyżej osłony i pokrowce. Do schłodzenia rozgrzanego wnętrza można również wykorzystać wentylatory i wiatraki.

Klimatyzacja w samochodzie

Poza tym warto pamiętać o przeprowadzeniu kontroli samochodu na początku każdego sezonu.

Czego nie wolno zostawiać w aucie podczas upałów?

Wiemy już, że mocne promieniowanie słoneczne, żar i zaduch dają się we znaki nie tylko ludziom i zwierzętom, ale również pojazdom, z których korzystamy na co dzień. Odpowiedzialne korzystanie z auta obejmuje zarówno jego odpowiednie zabezpieczenie, jak i opróżnienie z niepotrzebnych rzeczy. Zastanawiasz się, jakich przedmiotów nie powinniśmy zostawiać w samochodzie podczas upałów? Lista obejmuje:

  • leki i suplementy diety;

  • produkty spożywcze;

  • puszki z napojami i butelki z wodą;

  • kosmetyki, aerozole i chemikalia;

  • okulary i mokre ubrania;

  • sprzęt elektroniczny.

Wszystkie wymienione obiekty nie tylko mogą ulec popsuciu jak np. jedzenie (jak przechowywać pożywienie i co warto zabrać w trasę, dowiesz się pod tym linkiem), ale stanowią również realne zagrożenie. Część z nich może bowiem napuchnąć i wybuchnąć. W rezultacie może dojść do uszkodzenia pojazdu, a nawet pożaru. Dlatego przed każdą podróżą, warto sprawdzić, czy któryś z wymienionych przedmiotów nie zalega w rozgrzanym aucie.

samochód a upały

Wiesz już, jak przygotować samochód na upały. Możesz również sprawdzić, czy Twoje auto jest w pełni sprawne. Dowiedz się, kiedy wykonać przegląd pojazdu.

Opracowanie:
Małgorzata
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Dzięki naszym rozwiązaniem będziecie Państwo cieszyć się wysokim komfortem jazdy zarówno w chłodne,...
Oferujemy szeroki zakres usług, w tym ceramiczne powłoki ochronne, folie PPV, mycie i polerowanie...