Materiał Partnera

Jak zabezpieczyć maszyny przed korozją?

Jak zabezpieczyć maszyny przed korozją?

Korozja to proces stopniowego niszczenia materiałów. Może on mieć charakter reakcji chemicznych, fizycznych czy też mikrobiologicznych. Szybkość procesu zależy od rodzaju stykających się tworzyw i od wielu innych czynników. Współczesna technika próbuje znaleźć niezawodną metodę ochrony przed korozją. Naprawa uszkodzonych komponentów obecnie pochłania mnóstwo środków finansowych.

Co warto wiedzieć na temat powłok antykorozyjnych?

Popularnym zabezpieczeniem przed niszczeniem tworzyw są powłoki antykorozyjne. Pozwalają one na izolowanie materiału od elementu powodującego korozję. Co więcej, stanowią również zabezpieczenie elektrochemiczną. Wskazane techniki są niezwykle skuteczne. Dzięki temu można kontrolować ciągłość powłoki malarskiej. W przypadku, gdy dostrzeże się, że coś niedobrego robi się z tworzywem, wyrób można w każdej chwili odnowić i zabezpieczyć przed niszczeniem.

Kilka słów o elektrochemicznej ochronie przed korozją

Elektrochemiczne zabezpieczenie przed korozją to technika, która powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Przynosi doskonałe rezultaty ochronne w przypadku rurociągów, okrętów czy też zbiorników cieczy. Wyróżnia się metodę elektrochemiczną anodową, a także katodową. W pierwszej muszą zaistnieć trzy czynniki, zakres pasywny w zabezpieczonym tworzywie, trwałość środowiska w określonym zakresie potencjału, a ponadto niewystępowanie agresywnych jonów. Gdy dojdzie do wystąpienia trzeciej struktury, może nie udać się ochronić produktu przed korozją.

W drugiej metodzie, gdy metal koroduje w konkretnym otoczeniu, może być wprowadzony w stan odporności termodynamicznej. Do tego celu używa się protektory wytworzone z mniej szlachetnych metali, które jako pierwsze ulegają korozji – podkreśla specjalista reprezentujący firmę Remontsan Kamil Kaznowski, która świadczy usługi regeneracji maszyn, spawania podestów, barierek, nietypowych elementów z kwasoodpornego aluminium i twardej stali.

Inne metody ochrony przed korozją

Skuteczna ochrona przed korozją to nie tylko oddzielenie materiału od konkretnego środowiska lub wykorzystywanie preparatów o charakterze elektrochemicznym. Zasadnicze znaczenie ma zapobieganie. Koniecznie trzeba unikać kształtów, które sprzyjają gromadzeniu się pozostałości elektrolitów i opadów atmosferycznych. W odniesieniu do instalacji wodociągowych, dobry rezultat przynosi przeciwdziałanie za szybkiemu lub zbyt wolnemu przepływowi cieczy. Unika się także połączenia dwóch różnych metali.

Opracowanie:
Kostrzyn nad Odrą, os. Warniki 11
tel. 721 321 220
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz