Artykuł sponsorowany

Jak zabezpieczyć drewno?

Jak zabezpieczyć drewno?
Wyroby z drewna można znaleźć nie tylko w domu, ale także na zewnątrz, jako doskonały element architektury ogrodowej. Żeby były trwałe i estetyczne, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie ich przed szkodliwymi czynnikami. Przed czym trzeba chronić drewno i w jaki sposób to robić, aby produkty z niego wykonane mogły służyć latami i cały czas doskonale się prezentowały?

Szkodliwe czynniki

Drewno w ogrodzie jest narażone na działanie wielu szkodliwych czynników, a wśród najważniejszych można wymienić:

  • Wilgoć – nie tylko wysoką wilgotność powietrza, ale także bezpośredni kontakt z wodą, między innymi poprzez opady atmosferyczne.
  • Słońce – nadmierne przesuszenie i działanie promieniowania słonecznego mogą wpływać negatywnie na właściwości drewna.
  • Pasożyty – drewnojady drążą kanaliki, przez co osłabiają konstrukcję.

O odpowiednie zabezpieczenie drewnianych wyrobów powinni dbać przede wszystkim ich producenci, aby sprzedać swoim klientom towar najwyższej jakości, który będzie służył latami. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepsze środki zabezpieczające z czasem tracą swoją skuteczność i konieczne będzie ich ponowne nałożenie.

Czym zabezpieczyć drewno?

Firmą, która zajmuje się sprzedażą środków do zmiany zabarwienia oraz zabezpieczenia drewna przed szkodliwymi czynnikami, jest między innymi przedsiębiorstwo Pigmentologia, którego siedziba znajduje się w Warszawie. W dzisiejszych czasach można zakupić wiele substancji, które będą nadawały drewnu określone właściwości.

Popularne substancje do zabezpieczenia drewna:

  • Impregnaty – chronią przed wilgocią, promieniowaniem UV oraz rozwojem mikroorganizmów. Są to jedne z najbardziej podstawowych substancji i można je zakupić w stosunkowo niskich cenach.
  • Lakierobejce – mogą mieć różne kolory i tworzą na drewnie widoczną powłokę. Dawniej stosowano lakiery błyszczące, dziś często wybiera się również matowe.
  • Oleje – pozwalają na zabezpieczenie drewna i zmianę jego wyglądu, jednocześnie dając naprawdę naturalny efekt.
  • Emalia alkidowa – nazwa mniej znana wśród amatorów. Jest to emulsja, która umożliwia stworzenie powłoki malarskiej. W przeciwieństwie do lakierów i olejów do drewna nie służy do zmiany odcienia lub podkreślenia koloru, a całkowitej jego zmiany.

Osoby, które nie mają doświadczenia w prawidłowej ochronie drewnianych wyrobów, powinny skorzystać z pomocy przedstawiciela sklepu. Ważne jest nie tylko właściwe dobranie substancji, ale także stosowanie jej zgodnie z zaleceniami producenta. Współczesne środki chroniące drewno mają zdolność jego głębokiej penetracji, dlatego zabieg ten trzeba wykonywać o wiele rzadziej niż kiedyś.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz