Artykuł sponsorowany

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Pożary w domach jednorodzinnych są częstym zjawiskiem, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Do tragedii wystarczy niewiele; niesprawna instalacja grzewcza, iskra z komina, ogień zaprószony przez dzieci. Dlatego tak ważnym jest, aby przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dzięki nim zadbamy o zdrowie i życie własne i domowników.     

Przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa nie tylko uchronimy własne zdrowie i życie, lecz również zapobiegniemy stratom materialnym oraz znacznie ograniczymy skalę pożaru. Jakich zasad zatem należy przestrzegać?

Podstawą sprawne instalacje

Dbajmy przede wszystkim o sprawność naszych instalacji: gazowych, grzewczych i elektrycznych. Wady urządzeń, nieprawidłowa eksploatacja, wadliwy montaż, a także brak regularnej kontroli co najmniej raz w roku to podstawowe przyczyny ich niesprawności, mogącej wywołać pożar. Nie próbujmy także samodzielnie montować instalacji lub na własną rękę sprawdzać ich stanu technicznego. W obu przypadkach skorzystajmy z pomocy fachowca, który przeprowadzi zarówno montaż instalacji, jak i jej kontrolę w sposób gwarantujący nasze bezpieczeństwo.

Systemy Sygnalizacji Pożaru

Warto także pomyśleć o zainstalowaniu systemu sygnalizacji pożaru, którego zadaniem jest jego wykrycie oraz uruchomienie wszystkich urządzeń, uczestniczących w procesie informowania o pożarze, między innymi Państwowej Straży Pożarnej, a także służących do gaszenia oraz zapobiegania rozprzestrzenianiu się ognia. Wysokiej jakości Systemy Alarmu Pożaru SAP oferuje swoim klientom renomowana firma T-P-A, zajmująca się techniką przeciwpożarową i alarmową.

Niepalne materiały budowlane

O przeciwdziałaniu pożarowi powinniśmy myśleć już na etapie budowy domu i stosować w tym celu jak najwięcej niepalnych materiałów. Niepalne izolacje, takie jak wełna skalna, nie będą rozprzestrzeniać ewentualnego ognia, dając czas na szybką ewakuację domowników. Ograniczą straty materialne, a także, nie poddając się płomieniom, nie będą wydzielać trujących, toksycznych substancji i gazów.

Czujniki dymu i gaśnice

Czujniki dymu oraz czadu z kolei wykryją każdy rodzaj dymu i zaalarmują domowników poprzez sygnalizację optyczną oraz akustyczną. Nie zapominajmy także, aby znalazła się u nas gaśnica. Aby zabezpieczyć dom, wybierzmy gaśnicę typu ABC, przeznaczoną do gaszenia pożarów ciał stałych, cieczy oraz gazów, a w kuchni zamontujmy gaśnicę typu F, gaszącą pożary wywołane tłuszczem i olejami. Sprawdźmy jej sprawność, a także zamontujmy w widocznym, łatwo dostępnym miejscu, informując o tym wszystkich domowników. 

Opracowanie:
Opole, Budowlanych 50
tel. 77 442 87 88
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać