Materiał Partnera

Jak wzmocnić ząb po leczeniu endodontycznym?

Jak wzmocnić ząb po leczeniu endodontycznym?
Leczenie endodontyczne zdecydowanie osłabia ząb. Zdarza się, że uratowana zostaje tylko niewielka, zewnętrzna jego część, a całe wnętrze musi zostać usunięte. Zwykła plomba byłaby w tym wypadku całkowicie nieskuteczna, dlatego powszechnie stosuje się wypełnienie z metalu lub włókna szklanego. Na czym polega zabieg i czym charakteryzują się oba sposoby?

Czym jest leczenie endodontyczne?

Leczenie endodontyczne jest potocznie nazywane kanałowym. Dotyczy miazgi zęba, czyli jego wewnętrznej części, potocznie nazywanej nerwem. Po świecie krąży powszechny mit, że każdy bolący ząb wymaga leczenia endodontycznego, ale nie jest to prawda. Ból wcale nie musi wynikać z głębokiego ubytku, który zainfekował miazgę. Zdarza się, że jest to po prostu nadwrażliwość lub zwykły ubytek próchnicowy w zębinie i po jego wyeliminowaniu oraz zaplombowaniu problem znika.

Jeśli jednak stomatolog uzna, że konieczne jest leczenie kanałowe – pacjent będzie odpowiednio do niego przygotowany. Endodoncją zajmuje się między innymi Lek. stomatolog Elżbieta Worona, której gabinet znajduje się w Bydgoszczy. Całość przebiega w następujący sposób:

  1. Stomatolog określa długość i kształt kanału zębowego na podstawie zdjęcia rentgenowskiego.
  2. Następnie ostrożnie otwiera wejście do kanałów i osłania je, aby uniemożliwić przedostanie się bakterii ze śliny.
  3. Zainfekowana miazga zostaje usunięta.
  4. Po usunięciu wnętrza kanalików są one dokładnie wypłukiwane preparatami bakteriobójczymi.

Następnie stosuje się wypełnienie materiałem światłoutwardzalnym, jednak w niektórych przypadkach ząb wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Kiedy stosowane jest wypełnienie?

Wypełnienie jest stosowane w momencie, kiedy po leczeniu endodontycznym brakuje dwóch lub więcej powierzchni zęba. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje wkładów. Pierwszym z nich są metalowe, nazywane również lanymi. Wykonuje się je w laboratorium, na podstawie wycisków zęba. Ostatnimi czasy bardziej popularne są jednak wkłady z włókna szklanego, które cechują się nie tylko lepszą trwałością, ale również estetyką. Każdy ząb jest inny, dlatego konieczność zastosowania wypełnienia jest indywidualną decyzją stomatologa.

We współczesnej stomatologii włókno szklane jest uznawane za jeden z najlepszych materiałów do odbudowy zęba. Wypełnienie z tego surowca ma kształt sztyftu, który jest wprowadzany do kanału. Zabieg wykonuje się szybko i jest bezbolesny, a więc i komfortowy dla pacjenta. Konstrukcja ta pozwala uniknąć kruszeniu i pękaniu osłabionego zęba podczas gryzienia pokarmu.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Rataja 2
tel. 502 731 514
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz