Artykuł sponsorowany

Jak wyrobić kwalifikowany podpis elektroniczny?

Jak wyrobić kwalifikowany podpis elektroniczny?

Podpis pod dokumentem jest jednoznacznym poświadczeniem zawarcia transakcji. Jednak z różnych przyczyn może okazać się, że zawarcie porozumienia na odległość chciałoby się załatwić szybko bez konieczności transportu dokumentów. W takich celach można użyć kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który ma moc prawną taką samą, jak podpis własnoręczny. W niniejszym artykule opisujemy, co należy zrobić, aby go wyrobić?

Wyrabianie KPE – krok po koku

Po to, aby móc posługiwać się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, musimy dopełnić kilku niezbędnych formalności. Jednym z nich jest znalezienie dostawcy usługi. Na rynku funkcjonuje wielu dostawców kwalifikowanego podpisu elektronicznego, i to z nimi należy zawrzeć konkretne porozumienie, usługę taką oferuje obsługa informatyczna firm Symex. Po podpisaniu stosownych dokumentów oraz dokonania opłaty za podpis elektroniczny otrzymamy specjalny rodzaj karty kryptograficznej, na której będzie wgrany  certyfikat kwalifikowany. W zestawie otrzymujemy również czytnik kart, który należy podłączyć  do komputera oraz oprogramowanie, które trzeba zainstalować. Wszystkie części zestawu zostają wysłane użytkownikowi pod wskazany adres. Do autoryzacji możemy również wykorzystywać aplikację mobilną instalowaną na smartfonie użytkownika podpisu.

Jest kilka sposobów na zawarcie takiej transakcji. Najprostszym jest oczywiście udanie się osobiście do firmy lub spotkanie się z agentem. Poświadczenie naszej tożsamość dowodem osobistym może zainicjować przebieg całej procedury. Jest to oczywiście najszybsze. Jednak żyjemy w XXI wieku i wiele osób preferuje zakup takiej usługi zdalnie za pośrednictwem Internetu. Wówczas do załatwienia formalności i podpisania umowy potrzebny będzie profil zaufany (tzw. ePUAP), za pomocą którego użytkownik potwierdzi swoją tożsamość. Niezależnie jednak od wybranej formy musimy dokonać jeszcze kilku rzeczy. Na naszym komputerze instalujemy odpowiednie środowisko, a do komputera podpinamy czytnik kryptograficzny. Uruchamiając program, zauważymy, że mamy możliwość wybrania dokumentu, który chcemy podpisać – może on być zapisany np. w formie pliku pdf. Każdorazowa autoryzacja będzie od nas wymagała podania kodu PIN. Zalecenia Ministerstwa Cyfryzacji są takie, że raz podpisanego cyfrowo dokumentu lepiej nie otwierać, ponieważ może to spowodować błąd. Najlepiej od razu załączyć go w odpowiednim okienku przeglądarki lub dołączyć jako załącznik do wiadomości elektronicznej, którą chcemy dostarczyć podpisany dokument. Jak widać, kroków jest sporo, a wszystko po to, by zminimalizować ryzyko oszustwa.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz