Artykuł sponsorowany

Jak wykryć nieszczelności instalacji gazowej?

Jak wykryć nieszczelności instalacji gazowej?

Optymalizacja kosztów to jeden z podstawowych celów każdego przedsiębiorstwa. Oszczędności można szukać wszędzie, ale najlepiej zacząć od monitoringu mediów, takich jak prąd, woda, paliwo oraz – często zaniedbywany i pomijany – gaz.

Monitoring gazowy – klucz do oszczędności

Koszty gazów sprężonych bywają bagatelizowane przed przedsiębiorców – zupełnie niesłusznie. O ile koszt gazów technicznych może być łatwo monitorowany (wysokie kwoty na fakturach), o tyle koszty sprężonego powietrza są trudniejsze do oszacowania. Zdarza się, że koszty energii ze sprężonego powietrza mogą być nawet kilkukrotnie wyższe od kosztów energii elektrycznej, co czyni z nich najdroższe medium w wielu zakładach produkcyjnych.

Gazy sprężone – straty finansowe

W odróżnieniu do innych gazów powietrze nie stanowi zagrożenia chemicznego, przez co pracownicy mogą lekceważyć lekkie syczenie złączki lub wycieki przy wężu. Zaniedbania mogą prowadzić do strat rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie! Wystarczy 5-milimetrowa nieszczelność przy ciśnieniu ok. 7 barów, aby wygenerować tak olbrzymie straty finansowe. Straty gazu w zakładach, które nie przeprowadzają prób szczelności instalacji gazowych, mogą osiągać nawet 30-40%.

Pierwszy kompleksowy przegląd instalacji może ujawnić nawet kilkadziesiąt miejsc przecieków – im większa liczba przecieków, tym gorsza praca instalacji podciśnieniowych i destabilizacja parametrów technicznych.

Pomiary szczelności gazów – jak wykonać?

Niektóre gazy są wykrywane przy pomocy wykrywaczy nieszczelności. Detektory, po natrafieniu na wybrany gaz, prowokują reakcję, która po konwersji na wartość elektryczną daje sygnał na skali diodowej. Jako że stężenie gazu rośnie najszybciej w kierunku nieszczelności, możemy określić, czy zbliżamy się do potencjalnego wycieku.

Detektory gazowe mają różne zakresy pomiarowe – im większy zakres, tym większy błąd i ryzyko pominięcia małych nieszczelności. Wybierając odpowiedni model, warto zwrócić uwagę na akcesoria dodatkowe. Przykładowo, detektor od Bacharach, dostępny w ofercie Phu Big Krzysztof Pieprzak, posiada specjalną sondę ułatwiającą detekcję w trudno dostępnych miejscach. Ważne, aby urządzenie posiadało stabilną konstrukcję czujnika, który zapewnia długi czas pracy, i jest w stanie sprawdzić duże powierzchnie w stosunkowo krótkim czasie.

Oprócz tradycyjnych urządzeń do detekcji na rynku dostępne są także nowoczesne detektory ultradźwiękowe, które wykrywają nieszczelności poprzez odbiór dźwięków o różnych częstotliwościach generowanych przez gaz przedostający się z miejsca o wyższym ciśnieniu do miejsca o ciśnieniu niższym.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz