Jak wyglądają potówki u dorosłych?

Jak wyglądają potówki u dorosłych?

Potówki to bardzo niekomfortowa dolegliwość.  Często pojawiają się one latem. Warto znać przyczyny tego schorzenia i wiedzieć, jak z nim walczyć.  Nieleczone potówki mogą doprowadzić do nieestetycznych zmian ropnych. Odpowiednia pielęgnacja może nas przed tym uchronić. Przeczytaj, czym spowodowane jest powstanie potówek. Dowiedz się, jak one wyglądają i jak je leczyć.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jakie są przyczyny powstawania potówek?

Przyczyny powstawania potówek u dorosłych mogą być różne. Warto wiedzieć, że pojawienie się potówek często łączy się z wysoką temperaturą oraz wysoką wilgotnością otoczenia. Powstają one bowiem na skutek wydzielania przez gruczoły potowe znacznej ilości potu.

Nadmierna aktywność gruczołów potowych może być spowodowana różnymi czynnikami – nie tylko upałem. Może wpłynąć na to brak odpoczynku, duży stres oraz takie choroby jak gruźlica czy infekcja, której będzie towarzyszyła gorączka. Nadwaga także sprzyja potówkom. Sprzyja im również menopauza – czynników powstania tego typu wysypki może być wiele. Bardzo często potówki występują u niemowląt i dzieci – sprawdź, jak wyglądają potówki u niemowląt.

Jak wyglądają potówki?

Potówki są to małe pęcherzyki. Szybko można je zauważyć – powstają pod naskórkiem. Niestety, często zdarza się, że zostają one zainfekowane bakteryjnie. Wtedy są one bardziej czerwone i zajmują głębsze warstwy skóry. Trudniej też z nimi walczyć. Dodatkowym problemem jest świąd.

Jeżeli chodzi o występowanie, mogą one pojawić się wszędzie. U dorosłych najczęściej pojawiają się na tułowiu. Charakterystyczne dla potówek jest także występowanie na czole, szyi, plecach, pod kolanami oraz w okolicy stóp i dłoni. Potówki mogą również wystąpić na twarzy. Bardzo łatwo można pomylić je z innymi typami wysypki – przeczytaj, jak odróżnić potówki od innego typu wysypki.

Jak leczyć potówki?

Potówki można leczyć domowymi metodami, jeżeli jednak na naszej skórze pojawi się coś niepokojącego, zawsze warto iść do dermatologa i upewnić się, jakiego typu zmiany skórne zaszły na naszym ciele.

Wszystko zależy od typu potówki. Często zdarza się, że znikają one samoistnie. Dobry sposób na potówki to różnego rodzaju napary. Warto wesprzeć proces gojenia używając sody oczyszczonej i rumianku. Aloes także może pomóc. Jego właściwości tonizujące oraz odkażające przyspieszą regenerację skóry i udrożnią gruczoły potowe. Swędzenie zmniejszy kwas borny i zimna woda. Drapanie nie jest dobrym pomysłem. Drapiąc, podrażniasz rany i sprawiasz, że bakterie mają do nich łatwiejszy dostęp.

Pamiętaj, że skóra twarzy jest bardzo wrażliwa i wymaga specjalnego traktowania. Potówki na twarzy warto przemywać naparem z nagietka, szałwi czy melisy. Świetnie sprawdzi się napar z kory brzozy. Warto wypróbować różne metody i przetestować, która najlepiej sprawdzi się na naszej skórze. Często jest to bardzo indywidualna kwestia.

Poważny problem pojawia się w przypadku potówek głębokich. Antybiotykoterapia jest wtedy konieczna. Warto wspomóc ją również papkami z mentolu i kwasu bornego. Takie potówki nie znikną szybko.

Jeżeli potówki są konsekwencją nadmiernej potliwości, walka z nimi jest bardzo trudna. Należy bowiem zwalczyć przyczynę. Nie zawsze jest to możliwe. Zawsze jednak można łagodzić objawy.

Przede wszystkim należy zapobiegać powstawaniu tego typu zmian na skórze. Jest to możliwe. Podczas ciepłych dni szczególnie zadbajmy o higienę oraz nośmy przewiewne ubrania. W wielu przypadkach takie postępowanie na pewno będzie bardzo pomocne.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także