Artykuł sponsorowany

Jak wyglądają badania pracowników narażonych na promieniowanie?

Jak wyglądają badania pracowników narażonych na promieniowanie?

Każdy pracodawca ma obowiązek regularnie kierować swoich podwładnych na okresowe badania medycyny pracy. Jest to szczególnie ważne w zawodach, gdzie pracownicy są narażeni na wpływ szkodliwych czynników, takich jak np. promieniowanie jonizujące. Regularne badania pozwalają ocenić predyspozycje do wykonywania zawodu oraz wykryć już wczesne zmiany wynikające z wystawienia organizmu na promieniowanie. Co warto wiedzieć o tych badaniach? 

Dlaczego badania pracowników są tak istotne? 

Na negatywny wpływ promieniowania jonizujące szczególnie narażeni są pracownicy związani ze służbą zdrowia, jak również naukowcy i pracownicy techniczni. Wysokie ryzyko dotyczy przede wszystkim lekarzy radiologów, pulmonologów, przeprowadzających radioterapię, techników wykonujących badania RTG, tomografii komputerowej, jak również specjalistów aplikujących rad. Regularnym badaniom medycyny pracy powinien poddawać się także personel oddziałów onkologicznych, medycyny nuklearnej, czy zatrudniony do konserwacji aparatury rentgenowskiej i obsługi defektoskopów przemysłowych. 

Chociaż wpływ promieniowania jonizującego wciąż nie został jednoznacznie zbadany, szacuje się, że u osób szczególnie narażonych na jego wpływ wzrasta ryzyko chorób nowotworowych (białaczka, rak tarczycy, piersi, wątroby, żołądka, jajników, okrężnicy, skóry czy przełyku), uszkodzenia skóry, narządu wzroku, układów limfatycznego oraz krwionośnego.

Jak wyglądają badania pracowników narażonych na promieniowanie?

Każdy pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na okresowe badania medycyny pracy, ale warto mieć świadomość, że pracownik nie może takiej wizyty odmówić. Badania pracowników podejmujących pracę, gdzie będą narażeni na promieniowanie jonizujące, obejmują badania ogólne pod kątem narażenia na wiązkę promieniowania jonizującego, ocenę stanu skóry, konsultacje okulistyczne oraz morfologię krwi, najczęściej z rozmazem i analizą płytek krwi. Z kolei okresowe badania pracowników narażonych na promieniowanie poszerzone są o analizę retikulocytów, czyli niedojrzałych krwinek czerwonych. W Gdyni  orzeczenie dla pracowników narażonych na promieniowanie jonizujące można otrzymać w Gabinecie Medycyny Pracy i Orzecznictwa Lekarskiego Jerzego Kaczmarka – po otrzymaniu skierowania od pracodawcy, wykonaniu badań morfologicznych i retikulocytów oraz ocenie okulistycznej soczewek obu oczu.

Jak często należy wykonywać takie badania? 

Prawo atomowe klasyfikuje pracowników na podstawie rocznej dawki promieniowania na 2 grupy: A oraz B. W przypadku osób zakwalifikowanych do grupy A, czyli narażonych na roczną dawkę promieniowania powyżej 6 mSv (milisiwertów), zobowiązani są do wykonywania badań corocznie. Z kolei pracownicy grupy B, przy rocznej dawce powyżej 1 mSv, jedynie co 3 lata.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz