Artykuł sponsorowany

Jak wygląda zawód hydraulika?

Jak wygląda zawód hydraulika?

Hydraulik to osoba zajmująca się przede wszystkim montowaniem instalacji sanitarnych oraz naprawianiem ich. Poza tym taki specjalista dokonuje kontroli i przeglądów instalacji oraz utrzymuje właściwe funkcjonowanie instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i gazowej. Bez pracy hydraulika trudno by było prawidłowo zamontować rury w domach, mieszkaniach i innych miejscach, a usterki z nimi związane byłyby trudne do usunięcia.

Zakres prac hydraulika

Najczęściej myślimy o hydrauliku jako o osobie, która montuje i naprawia instalacje wodociągowe. Jednak to tylko część prac wykonywanych przez hydraulika. Zakres wykonywanych zadań przed tego specjalistę jest dużo większy i nie ogranicza się tylko do prac związanych z instalacją wodociągową. Usługi hydrauliczne obejmują również inne instalacje sanitarne. Wśród nich są instalacje kanalizacyjne, gazowe i instalacje grzewcze. Jak tłumaczy specjalista w tej dziedzinie z firmy Maciej Rosiński, dla dobrego hydraulika problemów nie powinna stanowić żadna praca związana z podłączeniem i naprawą instalacji sanitarnych, ani urządzeń potrzebnych do prawidłowego ich funkcjonowania, czy kontrolowania. Do prac hydraulika należy również:

  • montaż kotłów,
  • montaż wodomierzy,
  • montaż ciepłomierzy,
  • montaż czytników.

Poza tymi pracami hydraulik wykona także podłączenie umywalek, wanien, kabin prysznicowych, muszli klozetowych, pisuarów i zaworów. Jak widać usługi hydrauliczne mają szerokie znaczenie i nie są związane tylko z instalacją wodociągową. Z pomocą hydraulika życie każdego człowieka jest lepsze i wygodniejsze, jednak należy pamiętać, że praca w tym zawodzie nie jest łatwa, a do jej wykonywania potrzebne są różne cechy i umiejętności.

Cechy przydatne do wykonywania zawodu hydraulika

Prace hydrauliczne, w tym naprawy hydrauliczne, często są związane z ciężkimi zadaniami fizycznymi, dlatego osoba, która podejmuje się tego zawodu powinna być silna, mieć dobrą kondycję oraz wytrzymałość. Dla hydraulika, który wykonuje prace samodzielnie ważne jest to, aby posiadać umiejętność sprawnego odczytywania planów instalacji, które najczęściej wykonane są w postaci rysunków technicznych. Poza tym osoba podejmująca tę pracę musi znać przepisy budowlane związane z pracami hydraulicznymi. W Krajowym Standardzie Kompetencji Zawodowych wymienione są również inne cechy, które powinien posiadać hydraulik. Według nich hydraulik powinien:

  • mieć podzielność uwagi i umiejętność skupienia się,
  • być spostrzegawczy i mieć dobry refleks,
  • posiadać dobre zmysły wzroku, słuchu i dotyku,
  • być dokładny i samodzielny,
  • mieć przestrzenną wyobraźnię.

Poza wyżej wymienionymi cechami osoba pracująca w tym zawodzie powinna umieć posługiwać się różnymi narzędziami oraz elektronarzędziami. Przydatne w pracy hydraulika są także kompetencje społeczne, gdyż jednym z elementów pracy hydraulika jest kontakt z ludźmi, a czasem również działanie w grupie. Posiadanie wszystkich tych cech i umiejętności sprawia, że hydraulik jest w stanie poradzić sobie z każdym problemem w pracy.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz