Artykuł sponsorowany

Jak wygląda wymiana pieniędzy w kantorze?

Jak wygląda wymiana pieniędzy w kantorze?

Planując wyjazd na wakacje – czy to w celach służbowych czy urlopowych – koniecznie powinniśmy zadbać o wyposażenia się w lokalną gotówkę. Do dziś preferowaną formą wymiany waluty jest wizyta w stacjonarnym kantorze. Jak wygląda cały proces wymiany, co powinniśmy o nim wiedzieć? Czy warto wcześniej się do niego jakoś przygotować? Jakich praktyk należy unikać i dlaczego?

Kantor – sklep z pieniędzmi

Co do zasady kantor działa jak zwykły sklep, w którym robimy codzienne zakupy – przychodzimy do niego z daną walutą w gotówce, zazwyczaj krajową, a następnie za jej pomocą „kupujemy” inną walutę, która jest nam potrzebna. Cały proces jest bardzo krótki i nie wymaga od nas dopełniania żadnych formalności – po prostu podajemu, jaką kwotę pieniędzy chcemy wymienić i na jaką walutę. Podobnie jak w każdym sklepie dokonanie transakcji potwierdzone zostaje wydaniem paragonu. I podobnie jak w wielu innych sklepach po odejściu od lady nie mamy możliwości zgłoszenia reklamacji – dlatego bardzo ważne jest dokładne przeliczenie otrzymanych pieniędzy.

Kursy walut – dlaczego warto je sprawdzać?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta: ponieważ to kurs decyduje, w jakim stopniu wymiana jest dla nas opłacalna.

- Podstawowe kursy walutowe zmieniają się praktycznie z godziny na godzinę – mówi przedstawiciel kantoru Benek w Łodzi - W ciągu jednego dnia waluta może znacznie stracić lub zyskać na wartości, wszystko to zależne jest od wielu czynników, przede wszystkim warunków politycznych i gospodarczych.

Zanim pójdziemy do danego kantoru, powinniśmy zainteresować się jak kształtują się kursy walutowe – to pozwoli nam wybrać odpowiedni moment na korzystną wymianę. Pamiętajmy jednak, że każdy kantor ustanawia własne kursy, nieco inne niż te podstawowe. Dlatego przez wizytą w jednym z nich dobrze jest na stronie internetowej sprawdzić, jakie ceny skupu i sprzedaży walut proponuje. Warto wiedzieć, że wartości kursów podane na tablicy w kantorze nie są obligujące – jeśli na stronie kantoru podana jest inna wartość, możemy się na nią powołać, by uzyskać lepszy przelicznik pieniędzy.

Negocjacje

Inną sytuacją, kiedy możemy korzystniej wymienić pieniądze, są negocjacje. Pamiętajmy jednak, że kantory nie będą z nami negocjować kursu przy każdej wymianie. Jeśli kupujemy pieniądze na wyjazd wakacyjny, zazwyczaj kurs walut nie będzie podlegał dyskusji. Jeśli jednak przyjdziemy do kantoru z większą sumą pieniędzy, możemy liczyć na atrakcyjne zniżki. Wcześniej oczywiście warto skontaktować się z kantorem, by upewnić się, że wymiana będzie w ogóle możliwa – może zdarzyć się, że kantor nie będzie dysponować odpowiednią ilością waluty do wymiany.

Gdzie (nie) wymieniać?

Wspomnieliśmy, że kursy ogólne walut powinno się kontrolować na co najmniej kilka dni przed wymianą – w ten sposób znajdziemy odpowiedni moment na wymianę. Dobrze jest również sprawdzać kursy walutowe oferowane przez kantory i ewentualnie powołać się na niższe kursy ze strony internetowej. A gdzie udać się po pieniądze? Wybór jest ogromny, w każdym mieście znajdziemy wiele kantorów. Zdecydowanie jednak powinniśmy unikać punktów usytuowanych na lotniskach, dworcach i innych miejscach, gdzie przebywa dużo turystów. Takie punkty często wykorzystują fakt, że przybysze z zagranicy chcą jak najszybciej wymienić gotówkę i windują ceny. Korzystanie z ich usług jest po prostu bardzo nieopłacalne.  

Oceń artykuł (4)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz