Artykuł sponsorowany

Jak wygląda wizyta u optyka?

Jak wygląda wizyta u optyka?

Okulista i optyk to dwa różne zawody, jednak wiele osób wciąż używa tych sformułowań naprzemiennie. Jest w tym trochę racji, gdyż okulista ściśle współpracuje z optykiem, ale przebieg wizyty i zakres przeprowadzanych badań różnią się od siebie. Jak się przygotować do pierwszego spotkania z optykiem, czego możemy się spodziewać i jak wygląda wizyta w gabinecie optometrycznym?

Jak się przygotować do wizyty?

Jeżeli nie posiadasz recepty od okulisty, musisz być przygotowany na przeprowadzenie badania optometrycznego. Przed umówieniem się w gabinecie warto wspomnieć, że będzie to pierwsza wizyta, wówczas optyk będzie mógł się do niej przygotować i zarezerwować odpowiednią ilość czasu. W tym dniu lepiej zrezygnować z mocnego makijażu oczu i używania kosmetyków, które mogą powodować podrażnienia. W zasadzie to wszystko, o czym musisz pamiętać, gdyż firmy takie jak Opalińska-Laskoś Zofia Zakład Optyczny i specjaliści ta pracujący już na miejscu poinstruują Cię, co masz robić na każdym etapie badania.

Podstawowe badania wzroku

Optyk dysponuje specjalistycznym sprzętem, za pomocą którego jest w stanie zdiagnozować wadę wzroku i dobrać odpowiednie soczewki korekcyjne. Podczas wizyty w gabinecie spotkasz się z trzema podstawowymi badaniami wzoru:

  • odczytem literek z planszy znajdującej się na określonej odległości,
  • badaniem refraktometrem, który umożliwia zdiagnozowanie krótko lub dalekowzroczności,
  • badaniem foropterem, polegającym na naprzemiennej wymianie soczewek, aby określić ostrość wzroku.

Wszystkie te badania są bezbolesne i nie zabierają dużo czasu, dlatego już podczas jednej wizyty będziesz miał postawioną diagnozę co do posiadanej wady wzroku.

Wybór okularów

Ostatnim etapem wizyty jest wykonanie okularów. Tu również spotkasz się z badaniem polegającym na wykonaniu pomiaru rozstawu źrenic i wysokości montażowej. Pozwala to dobrać soczewki do określonych predyspozycji klienta, aby używanie okularów było komfortowe i nie zaburzało widoczności obrazu. Ważny jest również odpowiedni dobór oprawek, gdyż ma to wpływ na wygląd twarzy oraz wygodę. W zakładzie optycznym można znaleźć wiele fasonów okularów przeznaczonych dla kobiet, dzieci, sportowców lub do pracy biurowej. Doświadczony optyk pomoże Ci z wyborem i zaproponuje kilka propozycji, które będą zgodne z Twoim gustem. Zamiast okularów możesz zdecydować się na szkła kontaktowe, które są niewidoczne i wyjątkowo komfortowe w użyciu. Należy jednak pamiętać, że niektóre wady wzroku wykluczają noszenie soczewek, dlatego decyzję o ich zakupie warto skonsultować ze specjalistą.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz