Artykuł sponsorowany

Jak wygląda windykacja należności w praktyce?

Jak wygląda windykacja należności w praktyce?

Windykacja to zbiór czynności prawnych, procesowych oraz faktycznych, które mają na celu doprowadzenie dłużnika do wykonania zobowiązania, jakie zaciągnął wobec wierzyciela. To ciężki proces zarówno dla wierzyciela, jak i dla dłużnika. Jakie są rodzaje windykacji i na czym polega windykacja polubowna?

Rodzaje windykacji

W praktyce wyróżnia się dwa rodzaje windykacji: polubowną i sądową. Windykacja sądowa ma miejsce w przypadku, gdy dłużnik nie wykazuje chęci współpracy. Sprowadza się ona do uzyskania sądowego wyroku lub nakazu zapłaty. Jej celem jest uzyskanie prawomocnego wyroku, który umożliwia zwrócenie się do komornika o przeprowadzenie egzekucji z majątku dłużnika i ściągnięcie należności. Ten rodzaj windykacji stosuje typowe środki o charakterze prawnym, takie jak pozew, wystosowywanie wezwań do zapłaty, tytuł egzekucyjny oraz skierowanie sprawy do komornika. Windykacja polubowna polega na monitorowaniu spłat dłużnika. Istotą tych działań jest skłonienie dłużnika do tego, by dobrowolnie, bez przymusu sądowego, uregulował należność. Ten rodzaj windykacji należności opiera się na perswazji, a w mniejszym stopniu na czynnościach prawnych. Można ją przeprowadzić, podejmując próbę kontaktu z wierzycielem, wystosowując wezwanie do zapłaty, podejmując negocjacje oraz informując dłużnika o wystawieniu długu na giełdzie. Zaletą windykacji polubownej są głównie niskie koszty.

Działania w ramach windykacji polubownej

W profesjonalnych firmach windykacyjnych, pierwszym działaniem w ramach windykacji polubownej jest wysyłka pisma z przypomnieniem o przekroczonym terminie płatności. W piśmie znajdują się dodatkowo informacje o konsekwencjach, które mogą wyniknąć z braku wpłaty. W piśmie wyznacza się też konkretny termin na zapłatę. To dobry moment na podpisanie ugody pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Przy chęci współpracy z obu stron można wspólnie ustalić rozwiązanie, które jest dobre dla obu stron. Jeśli dojdzie do ugody, wierzyciel jedynie monitoruje spłaty i terminy płatności. W przypadku braku reakcji ze strony dłużnika, wierzyciel wysyła kolejne wezwanie – tym razem wezwanie sankcyjne. Najczęściej jest to wezwanie z ostrzeżeniem o zamiarze przekazania informacji o zobowiązaniu do Biura Informacji Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Długów. W windykacji polubownej wskazane jest, aby stopniować wezwania. Zapowiadane sankcje należy konsekwentnie realizować, zgodnie z wyznaczonymi terminami. Jeżeli pomimo zastosowanych kroków polubownych dłużnik nie spłaci swojego zobowiązania w terminie, najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do windykacji prawnej i wstąpienie na ścieżkę sądową.

Opracowanie:
Orneta, Sienkiewicza 1 lok. 1
tel. 604 455 394
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz