Artykuł sponsorowany

Jak wygląda windykacja należności, w której pomoc świadczy adwokat Mateusz Kurek?

Jak wygląda windykacja należności, w której pomoc świadczy adwokat Mateusz Kurek?

Czasami spłata długu okazuje się problematyczna i wierzyciel nie może terminowo odzyskać swoich pieniędzy. W tej sytuacji przeprowadzić można windykację należności mającą na celu wyegzekwowanie spłaty długu. Robi się to w oparciu o odpowiednie przepisy prawne. Właśnie dlatego niezbędna jest pomoc prawnika, takiego jak Mateusz Kurek prowadzący Kancelarię Adwokacką w Grodzisku Mazowieckim. Sprawdź, jak wygląda windykacja należności.

Czym jest windykacja należności?

Windykacja należności, jak zostało wspomniane, ma na celu skłonienie dłużnika do spłaty należności. Działania windykacyjne mogą być przeprowadzane przez samego wierzyciela lub jego pełnomocnika, którym zazwyczaj jest prawnik. Dobrym przykładem specjalisty zajmującego się sprawami dotyczącymi windykacji należności jest Mateusz Kurek prowadzący Kancelarię Adwokacką w Grodzisku Mazowieckim. Wyróżnia się dwa rodzaje windykacji, a są to:

  • Windykacja miękka – procedura stosunkowo łagodna, jest to swego rodzaju „upominanie dłużnika”. W zakres takich działań wchodzą między innymi: telefoniczne lub listowe przypominanie o zadłużeniu, wysyłanie wezwań do zapłaty lub ostrzeżeń o planowanym wpisie do Rejestru Dłużników, przeprowadzenie wywiadu gospodarczego itp.

  • Windykacja twarda – jest to bardziej radykalna procedura, po którą sięga się zazwyczaj, gdy windykacja miękka nie przyniesie odpowiednich skutków. W ramach windykacji twardej można skierować sprawę na drogę postępowania sądowego lub nawet egzekucyjnego (komorniczego).

Jak wygląda procedura windykacyjna?

Dokładny przebieg procedury windykacyjnej zależny jest od jej rodzaju – miękkiego lub twardego. Już na etapie działań polubownych warto skorzystać z pomocy prawnika, który sformułuje przedsądowe wezwania do zapłaty. Jeśli tego typu czynności nie przynoszą skutku i rozpoczyna się procedura sądowo-egzekucyjna, niezbędna jest obecność prawnika, który w oparciu o stosowne przepisy prawne stworzy pozwy o zapłatę, złoży odpowiednie wnioski oraz będzie reprezentował swojego klienta w trakcie sprawy sądowej dotyczącej windykacji należności. Wykwalifikowany prawnik – którym może być adwokat lub radca prawny – jest w stanie również doradzać wierzycielowi tak, by sprawa potoczyła się dla niego korzystnie. Adwokat może zająć się postępowaniem mającym na celu wpisanie dłużnika do Rejestru Dłużnik lub ustalenie jego rzeczywistej sytuacji majątkowej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz