Artykuł sponsorowany

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego i co ile wykonywać ten zabieg w gabinecie stomatologicznym Magdaleny Mierzejewskiej?

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego i co ile wykonywać ten zabieg w gabinecie stomatologicznym Magdaleny Mierzejewskiej?

Estetyczny i zdrowy uśmiech to duża i znacząca dla wyglądu człowieka kwestia. Codzienne dbanie o zęby to podstawowy i bardzo ważny element, dzięki któremu można cieszyć się takim efektem. Dobrą praktyką i istotnym dodatkiem do tego jest stosowanie zabiegów stomatologii zachowawczej, które mają weryfikować stan uzębienia oraz dodatkowo je zabezpieczać i przeciwdziałać zniszczeniom. Na temat usuwania kamienia nazębnego opowiemy więcej w dalszej części artykułu z pomocą Magdaleny Mierzejewskiej, czyli stomatolożki z Piły.

Czym jest i skąd bierze się kamień nazębny?

Statystyki mówią, że nawet 9 na 10 Polaków ma problem z kamieniem nazębnym, a aż 7 z nich może mieć już paradontozę. Kamień na zębach to zmineralizowana płytka nazębna, której nie da się usunąć w warunkach domowych, myjąc zęby standardową metodą. Z badań wynika, że jest to powszechnie występujący problem, jednak można go wyeliminować niemal do zera, stosując prawidłową higienę jamy ustnej.

W skład kamienia nazębnego wchodzą bakterie, resztki po spożywanych posiłkach, związki mineralne pierwiastków, takich jak fosfor i wapń, a także substancje znajdujące się w naszej ślinie. Warto dodać, że rozróżnia się dwa rodzaje kamienia nazębnego, w zależności od jego dokładnej lokalizacji, a są nimi:

  • kamień naddziąsłowy – umiejscowiony ponad linią dziąseł, widoczny i stosunkowo łatwy do usunięcia,
  • kamień poddziąsłowy – znajduje się poniżej linii dziąseł, słabo widoczny, twardszy i trudniejszy do usunięcia.

Na czym polega skaling?

Skaling wykonuje się w gabinecie stomatologicznym, takim jak prywatny gabinet Magdaleny Mierzejewskiej w Pile. W zależności od sytuacji specjalista może zastosować jedną lub więcej metod z dostępnych do wyboru. Podstawą jest oczywiście metoda mechaniczna, która polega na usunięciu warstwy kamienia za pomocą specjalnego sprzętu, przez proces frezowania. Jedna z nowoczesnych i popularnych opcji to metoda ultradźwiękowa, która dzięki specjalnym narzędziom emitującym fale dźwiękowe i ultradźwiękowe redukuje ilość kamienia. Dostępna jest także metoda laserowa, a także chemiczna, w której powstały osad rozpuszcza się przy pomocy roztworu chemicznego.

Zabieg usunięcia kamienia warto wykonywać przy okazji przeglądu stomatologicznego, czyli przynajmniej raz w roku, jeśli nie zachodzi taka potrzeba wcześniej, co może się zdarzyć, jeśli spożywa się w dużej ilości kawę, zieloną herbatę, ale także, jeśli pali się papierosy.

Pomimo tego, że skaling to nieinwazyjny zabieg, istnieją pewne przeciwwskazania do tego, by go wykonać. Okazuje się, że specjalnie uważać powinny osoby, które mają rozrusznik serca lub starego typu aparat na zęby, osoby chore na osteoporozę, pacjenci ze świeżo wyrżniętymi zębami stałymi, kobiety w ciąży, a także pacjenci z zaburzeniami immunologicznymi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz