Jak wygląda transport zwłok z zagranicy?

Jak wygląda transport zwłok z zagranicy?

Czasami zdarza się, że bliska nam osoba umiera poza terenem Polski. Pogrzeb wymaga szczegółowej i czasochłonnej organizacji i wielu formalności, a w przypadku, kiedy dodatkowo trzeba zadbać o transport zwłok z obcego kraju mamy więcej rzeczy do załatwienia. Przeczytaj, jak wygląda procedura transportu zwłok za granicy i jakie są koszty przewozu.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kto może sprowadzić zmarłego do kraju?

Śmierć bliskiej osoby to trudny czas. Pogrążona w smutku rodzina nie zawsze ma siły, aby dodatkowo zorganizować transportu zwłok z zagranicy. Z pomocą przychodzi zakład pogrzebowy, który za opłatą podejmie się załatwić wszystkie niezbędne formalności. Jeżeli chcemy, żeby to firma zajęła się transportem zwłok, musimy napisać specjalne upoważnienie. Domy pogrzebowe oferują szeroki wachlarz usług – przeczytaj, jakie usługi oferuje dom pogrzebowy.

Możemy także sami sprowadzić zmarłego do kraju. W takim wypadku musimy trzymać się procedury i załatwić niezbędne dokumenty oraz pozwolenia – jest to bardzo czasochłonne, ale pozwala zaoszczędzić pieniądze. Prawo do tego, aby sprowadzić zwłoki do kraju, ma najbliższa rodzina – krewni zmarłego do 4 stopnia pokrewieństwa oraz małżonkowie.

Jakie kroki podjąć, jeżeli bliska nam osoba umrze za granicą?

Przepisy dotyczące transportu zwłok są restrykcyjne. Pierwszym krokiem do tego, aby sprowadzić zwłoki do kraju, jest złożenie wniosku o zgodę prezydenta lub starosty miasta na transport ciała do Polski. Do wniosku dołączyć należy przetłumaczony na język polski dokument urzędowy, który poświadczy śmierć oraz specjalne zaświadczenie, które wykluczy, że zgon nastąpił z powodu choroby zakaźnej.

Na wydanie zgody czeka się maksymalnie trzy dni. Za wydanie decyzji nie uiszczamy żadnych opłat. Transport zwłok musi nastąpić najpóźniej po trzech dniach od otrzymania zgody.

Po otrzymaniu zgody od prezydenta lub konsula musimy postarać się o zezwolenie konsula, którego placówka znajduje się na terenie kraju, w którym nastąpił zgon. Aby ją uzyskać, należy przynieść niezbędne dokumenty:

  • zgodę wydaną przez starostę lub prezydenta miasta;
  • odpis zupełny aktu zgonu;
  • zaświadczenie lekarskie – ma ono wykluczyć, że śmierć wystąpiła na skutek choroby zakaźnej czy epidemii. Zaświadczenie nie jest potrzebne, jeżeli transportujemy prochy zmarłego;
  • zezwolenie policji lub sądu – w przypadku zabójstwa czy samobójstwa.

Za pozwolenie od konsula na transport zwłok do Polski trzeba uiścić opłatę. Na terenie państw należących do Unii Europejskiej jest to ok. 40 euro. Do transportu niezbędna będzie specjalna metalowa trumna, której dno wyposażone jest w substancję chłonną – trumna musi spełniać restrykcyjne wymogi. Pracownicy konsulatu są zobowiązani do opieczętowania trumny z ciałem przed transportem – sprawdź, jaką trumnę wybrać.

Ile kosztuje przewóz zwłok?

Koszt transportu zwłok za granicy przede wszystkim zależy od kraju, z którego przewozimy zwłoki. Im większa odległość, tym większe koszty. Najdroższy jest przywóz ciała z Dalekiego Wschodu – związane z nim są także najbardziej skomplikowane formalności.

Sposób transportu także ma znaczenie. Transport może kosztować od 6 tysięcy do nawet 60 tysięcy. Najdroższy jest samolot oraz prom. W przypadku środków transportu drogowego zezwolenie będzie potrzebne, dopiero kiedy przekroczymy odległość 60 km. Jeżeli zwłoki przewozimy koleją, samolotem lub statkiem, będziemy potrzebować specjalnego zezwolenia. Dostaniemy je od inspektora sanitarnego w ciągu trzech dni.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz