Jak wygląda tolerancja w Polsce?

Jak wygląda tolerancja w Polsce?

Tolerancja oznacza wyrozumiałość dla odmienności. Poszanowanie dla cudzych wierzeń, poglądów oraz obyczajów jest ważne i budujące. Dzięki temu możemy się rozwijać, wspólnie działać oraz odkrywać nowe wartościowe rzeczy. Dowiedz się, czy Polska jest narodem tolerancyjnym. Sprawdź, jak przeciwdziałać nietolerancji i kto narażony jest w szkole na przemoc związaną z uprzedzeniami.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Tolerancja – teoria a praktyka

Największy problem z tolerancją w Polsce związany jest ze sferą obyczajową. Zapytani na ulicy o tolerancję odpowiadamy, że jesteśmy tolerancyjni. Praktyka często pokazuje, że jest inaczej. Według statystyk przykłady przestępstw motywowanych uprzedzeniami lub nienawiścią są liczne. Przejawy odmienności na ulicy często wywołują ożywienie i komentarze. Deklarowanie tolerancji, a niestosowanie jej w praktyce, nie jest rzadkim zjawiskiem.

Trzeba temu aktywnie przeciwdziałać. 16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Jest to świetna okazja do podjęcia działań zapobiegającym uprzedzeniom. Najważniejsza jest edukacja i uświadamianie – przeczytaj artykuł traktujący o tym, czym jest tolerancja i dlaczego jest tak ważna.

Warto pamiętać, że przeciwieństwem pojęcia tolerancji są takie terminy jak: ksenofobia, dogmatyzm oraz fanatyzm we wszystkich sferach życia – zarówno religijnej, jak i politycznej, społecznej oraz obyczajowej. Szowinizm, fundamentalizm oraz totalitaryzm także stoją w opozycji do tolerancji. Nietolerancja nigdy nie prowadzi do pozytywnych rzeczy.

Tolerancja jest także jednym z przejawów patriotyzmu. Według badań przeprowadzonych przez fundację im. Zygmunta Zaleskiego 81,2 procent badanych Polaków prezentuje taką opinię. Jest to budująca informacja, która świadczy o zwiększeniu świadomości społecznej. Pomimo że teoria często rozmija się z praktyką, a uprzedzenia rasowe czy uprzedzenia religijne są częstym zjawiskiem, jest to bardzo pozytywna prognoza na przyszłość.

Jakie są granice tolerancji?

Uprzedzenia rodzą obawy i niepokój. Według badań CBOS negatywny stosunek do osób homoseksualnych częściej występuje u mieszkańców wsi oraz mniejszych miast.

Większość respondentów CBOS – bo aż 91 procent – deklaruje, że nie miałaby nic przeciwko, aby ich sąsiadem był przedstawiciel innej rasy czy narodowości. 77 procent zaś zadeklarowało, że sąsiad homoseksualista nie byłby problemem. Grupa, z którą Polacy mają największy problem i obawiają się zamieszkania obok kogoś należącego do takiej grupy, to członkowie sekty.

Jaka jest tolerancja w szkołach?

Z tolerancją w szkole bywa różnie. Uczniowie i uczennice doświadczają przemocy spowodowanej uprzedzeniami. Najbardziej narażona grupa to dzieci, które pochodzą z ubogich rodzin, mają różną wrażliwość od reszty rówieśników, introwertycy oraz te o odmiennej orientacji seksualnej. Formy przemocy, jakich doświadcza młodzież to: przemoc fizyczna, psychiczna oraz seksualna. Coraz bardziej powszechna staje się także cyberprzemoc.

Należy zadbać o komfort psychiczny osoby, która padła ofiarą przemocy. Powinna ona wybrać się do psychologa, który pomoże przepracować trudne przeżycia i pokaże jak sobie w przyszłości radzić z agresywnymi zachowaniami.

Najważniejsza jest szybka reakcja. Często popychanie, wyzywanie czy izolowanie rówieśników jest bagatelizowane. Niesłusznie. Takie zachowanie jest wyraźnym sygnałem, że należy podjąć interwencję. Trzeba wdrożyć w życie działania, które zahamują tego typu zjawiska – organizować warsztaty oraz prowadzić rozmowy. Tłumaczyć, dlaczego takie zachowanie jest niedopuszczalne. Odpowiednia edukacja wpłynie pozytywnie na rozwój młodego człowieka i zaowocuje większą świadomością społeczną.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz