Artykuł sponsorowany

Jak wygląda terapia zajęciowa?

Jak wygląda terapia zajęciowa?

Terapia zajęciowa polega na wykonywaniu zajęć manualnych. Przeprowadzana jest w celu usprawnienia funkcji motorycznych oraz psychicznych w organizmie pacjenta. Zajęcia przeprowadzane są w formie zadań intelektualnych, manualnych oraz rozrywkowych, aby umożliwić pacjentom samodzielne funkcjonowanie. Terapię tego typu przeprowadza się w szpitalach psychiatrycznych, domach opieki i w domach pomocy społecznej. Kierowana jest do osób, które potrzebują wsparcia w nauce codziennych czynności lub ich usprawnienia.

Metody i techniki stosowane podczas zajęć terapii zajęciowej

Terapia zajęciowa łączy w sobie różne metody oraz techniki terapeutyczne. Wykwalifikowani terapeuci prowadzą zajęcia z wykorzystaniem m.in.:

  • papieroplastyki – wykonywanie przedmiotów z kolorowej bibuły, składanie origami;

  • makramy – tworzenie wyrobów ze sznurka poprzez oklejanie butelek lub słoików;

  • malowania na szkle – malowanie z wykorzystaniem gotowych motywów o różnorodnej tematyce;

  • muzykoterapii – kształtującej wrażliwość estetyczną i poprawiającej poczucie rytmu;

  • sztuki teatralnej – polegającej na odgrywaniu różnych scen teatralnych. Wzbogaca wyobraźnię i pomaga w kształtowaniu zachowań społecznych i przeżywaniu emocji;

  • ergoterapii – terapia pracą pomaga osiągnąć samodzielność życiową,

  • kulinoterapii – wykonywanie posiłków kształtujące samodzielność.

Poszczególne techniki i terapie mogą być przeprowadzane w ramach zajęć grupowych lub indywidualnych.

Korzyści, jakie daje terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa powinna angażować jak najwięcej różnych zmysłów. Wykwalifikowani terapeuci, których zatrudnia Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci prowadzony przez siostry Pallotynki, podkreślają, że osoby, które z niej korzystają, powinny mieć możliwość usprawniania swojej pamięci, ćwiczenia umysłu i konfrontacji z codziennymi zadaniami, których wykonywanie jest niezbędne do sprawnego funkcjonowania.

Zajęcia z arteterapii, czyli terapii przez sztukę, takie jak papieroplastyka wspomagają sprawność manualną, pomagają rozwijać wyobraźnię i kształtować wrażliwość. Ergoterapia najbardziej wpływa na naukę samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie. Bezpośredni kontakt z pracą sprzyja nauce pożądanych zachowań i wspomaga umiejętność samodzielnego rozwiązywania problemów. Muzykoterapia ma charakter relaksacyjny. Zapewnia wypoczynek i wpływa na kształtowanie wrażliwości. Równoległe stosowanie różnych technik i metod terapeutycznych daje gwarancję pojawienia się szybkich rezultatów z przeprowadzonej pracy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz