Artykuł sponsorowany

Jak wygląda rynek opakowań kartonowych w Polsce?

Jak wygląda rynek opakowań kartonowych w Polsce?

Polski rynek opakowań wytwarzanych z różnych surowców jest bardzo rozwinięty. Zaliczany jest on do jednego z największych w Europie, nie tylko pod względem łącznej wartości sprzedanych produktów, ale również w kwestii konkurencyjności międzynarodowej. Przemysł opakowaniowy rozwija się między innymi dzięki nowoczesnym parkom technologicznym, obsługiwanym przez najlepszych inżynierów.

Opakowania kartonowe – rynek Polski

W ostatnich latach notuje się wysoki wzrost zużycia opakowań. Przykładowo w 2010 roku zużycie opakowań w Polsce na jednego mieszkańca w ujęciu wartościowym wyniosło aż 157 euro, a dzisiaj kwota ta wzrosła o kilkanaście procent. Jest to związane z coraz większą konsumpcją krajową, a także rozwijającymi się dynamicznie branżami, wymagającymi stosowania opakowań kartonowych. To właśnie na ten typ produktów następuje dynamiczny wzrost popytu. Wiąże się to z koniecznością ciągłego unowocześniania technologicznego oraz tworzenia nowych firm producenckich. Warto zauważyć, że rynek opakowaniowy w Polsce nie jest przesycony i wiele przedsiębiorstw z powodzeniem realizuje swoją politykę oraz strategię produkcyjno-dystrybucyjną. Jednym z nich jest firma Bartex, która swoją wysoką pozycję rynkową buduje już od piętnastu lat.

Opakowania kartonowe – rodzaje

Do najpopularniejszych rodzajów opakowań kartonowych należy zaliczyć pudełka kartonowe o różnych wymiarach, pudełka z wykrojnika, przekładki, kratownice kartonowe (kartony z przedziałkami), opakowania tekturowe oraz palety z tektury. Najlepsi producenci wykonują również kartony i tektury według indywidualnego zamówienia klientów biznesowych – wiele zleceń realizowanych jest w ramach norm Międzynarodowego Katalogu Fefco. Bardzo istotnym segmentem przemysłu opakowaniowego kartonowego jest wytwarzanie pudeł. Wyróżnia się pudła teleskopowe, klapowe, składane i tace, a także pudła wsuwane, pudła trwałe łączone oraz pudła klejone jednoczęściowe. Różnią się one często od siebie liczbą warstw, sposobem klejenia i liczbą części składowych (komór).

Rozwój ekopolityki firm z branży opakowaniowej

Wysoce innowacyjne techniki produkcji opakowań kartonowych spowodowały, że najlepsi producenci oferują produkty wspierające ochronę środowiska. Część materiałów do ich wytworzenia pochodzi z rynku wtórnego i odzysku recyklingowego. Powstałe w ten sposób kartony uzyskują specjalne oznaczenia. Warto tu dodać, że wytwarzanie ich według norm jakościowych i ekologicznych pozwala na uzyskanie produktów trwałych, solidnych oraz często wielokrotnego wykorzystania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz