Artykuł sponsorowany

Jak wygląda renowacja mebli drewnianych?

Jak wygląda renowacja mebli drewnianych?

Renowacja drewnianych mebli to świetny sposób, aby dłużej cieszyć się antykami i pamiątkami rodzinnymi, odświeżyć stare krzesła, stoły czy szafy, by dopasować je do nowego wystroju wnętrza czy po prostu zaoszczędzić. Jest to też dobry sposób na wpisanie się w nurt zero waste i wykorzystanie starych rzeczy, zamiast inwestować w nowe. Jak wygląda renowacja mebli drewnianych? Jakie są poszczególne etapy?

Nowy pomysł na stare meble

Renowacja drewnianych mebli to jeden ze sposobów zapełnienia mieszkania designerską stolarką w oryginalnych aranżacjach. Krzesła, szafy, stoły czy komody po dziadkach mogą nabrać nowego blasku i podkreślić styl pomieszczenia. Staroświecki, mocny akcent w nowoczesnym mieszkaniu także będzie robił wrażenie.

Pierwszym etapem renowacji mebli będzie pomysł. Czy mają zostać odświeżone, czy przemalowane, zupełnie odmienione wizualnie i czy jakieś elementy trzeba dodać lub odjąć? Wszystkie te decyzje będą kluczowe na dalszych etapach pracy.

Odpowiedni sprzęt

Zakłady, które zajmują się renowacją mebli, posiadają niezbędne do tego celu akcesoria i narzędzia. To nie tylko papier ścierny o różnej ziarnistości, ale też szlifierki, piły, ukośnice, szczotki, a także wałki czy pędzle malarskie. Do renowacji antyków mogą się natomiast przydać urządzenia do piaskowania, szkiełkowania czy sodowania.

Usunięcie starego

Przed renowacją mebli trzeba pozbyć się starych powierzchni. Ściera się i wygładza je w całości lub fragmentach. Może to być zdarcie zaledwie powłoki malarskiej, zmatowienie albo mocne zeszlifowanie aż do uwidocznienia słojów. Cały pył, który powstał na tym etapie odnawiania mebli musi zostać dokładnie odkurzony, a następnie dla pewności starty wilgotną ścierką.

Uzupełnienie ubytków

Może się okazać, że po zeszlifowaniu uwidocznią się w drewnie ubytki. Na tym etapie firmy specjalizujące się w renowacji mebli, takie jak "Remark" Marka Radeckiego z województwa śląskiego, uzupełnią je specjalną masą szpachlową, dobraną kolorystycznie do docelowej barwy. Po nałożeniu jej i wyschnięciu trzeba dane miejsce zeszlifować.

Jest to też dobry moment na odjęcie niepotrzebnych elementów (np. skrócenie nóg czy blatu) albo dodanie nowych (jak ozdobne listewki). Po tym trzeba mebel ponownie odpylić. Przed następnym etapem nie może zostać na nim żadna drobinka.

Nowy blask

Po zakończeniu prac stolarskich, na meble powinno nałożyć się olej, lakier, bejcę czy farbę do drewna. Jeśli kolor drewna jest satysfakcjonujący, a powstałe na powierzchni rysy i struktury mają zostać, lepiej postawić na olejowanie – nawet z delikatnym kolorem. Preparat taki wciera się w drewno za pomocą specjalnych tamponów. Natomiast mocne kryjące farby, położone kilkukrotnie, pozwolą na zupełne odmienienie starego mebla. Lakier stworzy na nim powłokę ochronną, co jest szczególnie istotne przy meblach kuchennych.

Po pomalowaniu można przykręcić nowe gałki czy uchwyty oraz inne elementy ozdobne, a także przystąpić do ewentualnego tapicerowania.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz