Artykuł sponsorowany

Jak wygląda przebieg rozprawy rozwodowej?

Jak wygląda przebieg rozprawy rozwodowej?

Rozwód to najczęściej bardzo stresujące doświadczenie w życiu człowieka, które wiąże się wieloma, często bardzo negatywnymi emocjami. Najistotniejszym momentem dla stron jest w tej sytuacji spotkanie się na sali sądowej na rozprawie rozwodowej. Jak zazwyczaj wygląda jej przebieg i jak można się do niej dobrze przygotować? Serdecznie zapraszamy do lektury.

Kto bierze udział w rozprawie rozwodowej?

Rozprawa rozwodowa ma miejsce bez udziału publiczności i odbywa się przy drzwiach zamkniętych, chyba że strony zażądają inaczej, a sąd nie dostrzeże przeciwwskazań w nadaniu wydarzeniu statusu jawnego. Podczas posiedzenia na sali zazwyczaj są jednak obecni:

  • powód, czyli osoba składająca pozew o rozwód,
  • pozwany, czyli osoba przeciw której złożono dany wniosek,
  • pełnomocnicy reprezentujący strony,
  • wezwani na rozprawę świadkowie.

W rozprawie rozwodowej udział bierze rozstrzygający, trzyosobowy skład, tj. sędzia przewodniczący i dwóch ławników. Na sali znajduje się również sporządzający protokół pisemny protokolant.

Przebieg rozprawy rozwodowej

Po wywołaniu sprawy, na samym jej początku sprawdza się obecność, a także to, czy na rozprawie rozwodowej stawiły się strony oraz świadkowie. Po opuszczeniu sali przez świadków, strony mają możliwość ustnego przekazania swoich wniosków oraz dowodów w sprawie, przy czym etap ten rozpoczyna powód, zaś dopiero później przemawia pozwany. Po wysłuchaniu stron i zadaniu pytań otwartych, sąd docieka, czy strony postępowania wyrażają zgodę na rozwód, a zgoda ta musi być okazana w sposób jasny, wyraźny i niepodlegający konieczności dodatkowej interpretacji.

Wyrok rozwodowy

Gdy stronom udało się porozumieć we wszystkich kwestiach i mamy do czynienia ze sprawą bez orzekania o winie, rozwód może zostać ogłoszony nawet po pierwszej rozprawie. Jego ogłoszenie odbywa się na jawnym posiedzeniu, nawet wtedy, gdy strony postępowania są nieobecne.

Jak przygotować się do rozprawy rozwodowej?

Jak potwierdza prawnik Tomasz Sulęcki, prowadzący Kancelarię Adwokacką w Giżycku, aby rozprawa rozwodowa nie wiązała się z traumatycznymi przeżyciami, kluczowe jest skrupulatne przygotowanie. Swoją rolę ma tu do spełnienia adwokat, który powinien poinformować o wszystkich etapach rozwodu, w tym o pytaniach, które sąd będzie zadawał podczas rozprawy. To właśnie ta część jest dla stron najbardziej stresująca, dlatego doświadczony prawnik poświęci odpowiednio dużo czasu, aby w sposób właściwy przygotować reprezentowaną przez siebie stronę postępowania do tej części rozprawy rozwodowej.

Opracowanie:
Giżycko, Dąbrowskiego 5 lok. 1
tel. 605 471 871
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz