Materiał Partnera

Jak wygląda profesjonalne szkolenie psa?

Jak wygląda profesjonalne szkolenie psa?

Wielu właścicieli czworonogów może zastanawiać się, czy i dlaczego warto tresować psy. Powodów jest wiele. Jednym z nich są różne problemy behawioralne, np. w przypadku czworonogów ze schroniska. Innym jest chęć budowy lepszej relacji ze zwierzęciem, a także zamiar poprawy kondycji psiaka. Niezależnie od powodu, szkolenia dla psów opierają się na pewnych ogólnych schematach, które są w ich trakcie wdrażane. Jak wyglądają takie zajęcia?

Kto zajmuje się tresurą?

Zanim przybliżymy proces tego jak wyglądają szkolenia dla psów, warto zastanowić się nad tym, kto może je wykonywać, nigdy nie są to bowiem osoby przypadkowe. Zazwyczaj są to psi behawioryści, a także przede wszystkim miłośnicy tych zwierząt, którzy zazwyczaj nie mogą żyć bez ciągłego kontaktu z czworonogami. Sama pasja jednak nie wystarcza, konieczna jest bowiem bardzo szeroka wiedza oraz długa praktyka w tej pracy gwarantująca, że działania trenera któremu powierzmy zwierzę przyniosą pożądany efekt.

Ustalenie programu szkolenia dla psa

Aby tresura przyniosła efekt musi odbywać się regularnie. Zazwyczaj jest to 1 lub 2 godziny tygodniowo, choć czas ten zależeć będzie od sugestii trenera, który bierze pod uwagę czynniki takie jak rasa i możliwości psa oraz oczekiwania opiekuna. W trakcie pierwszych zajęć, zwierzę ma czas na zapoznanie się ze szkoleniowcem, a także z miejscem, gdzie będą odbywać się praktyki. To także pierwszy moment na poznanie jego sposobu zachowania i usposobienia, na bazie którego można przygotować wstępny plan tresury.

Jak przebiegają zajęcia u trenera psów?

Indywidualne szkolenia dla psów opierają się w dużej mierze na prezentowaniu tego, jak właściciel będzie samodzielnie trenował swoje zwierzę, musi on bowiem powtarzać komendy także w domu. Tylko dzięki stałemu utrwalaniu pewnych komunikatów i zasad, zwierzę wyrobi w sobie odpowiednie nawyki, dzięki którym uda się okiełznać jego zachowanie.

Jak przyznaje trener psów Krzysztof Furman prowadzący O! HOLENDER Szkolenie psów w woj. mazowieckim, tak jak w przypadku ludzi, każdy pies ma swój indywidualny charakter, dlatego wymaga odpowiedniego podejścia. Stąd też indywidualne szkolenia dla psów są zawsze dopasowywane do danego czworonoga i tego, jakie postępy będzie on robił w trakcie regularnych zajęć. Duże znaczenie zawsze ma także postawa opiekuna, który w czasie tresury będzie musiał wykazać się dużą cierpliwością i sam wzmacniać pozytywne postawy zwierzaka. Pamiętajmy bowiem, że nie ma psów, których nie da się wyuczyć pewnych zachowań - są tylko takie, które potrzebują nieco większej częstotliwości pozytywnych wzmocnień.

Opracowanie:
Sejkowice 39
tel. 663 558 705
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz