Artykuł sponsorowany

Jak wygląda produkcja tradycyjnego chleba?

Jak wygląda produkcja tradycyjnego chleba?

Najlepsze piekarnie wytwarzają rocznie miliony sztuk chleba, bułek, rogali, a także różnorodnych wyrobów cukierniczych. W Polsce możemy spotkać się z  dwoma rodzajami piekarni – placówkami nastawionymi na hurtową sprzedaż i wykorzystującymi dużą ilość konserwujących składników oraz takimi, które oferują najzdrowsze tradycyjne wypieki. W procesie piekarniczym tradycyjnych produktów najważniejsza jest szeroka wiedza branżowa oraz receptura.

Selekcja surowców spożywczych

Pierwszym etapem pracy piekarni o statusie tradycyjnych ośrodków piekarniczych jest odpowiednia selekcja surowców spożywczych, które zostaną wykorzystane do wypieku. Takie podmioty jak Piekarnia Sobowidz Zielony Południk staranie dobierają najlepszych producentów mąki, soli czy drożdży, a wykorzystywana przez nie woda jest wielokrotnie filtrowana przez nowoczesne urządzenia. Selekcja mąki ma na celu analizę jakościową tego składniku. Musi ona bowiem przejść proces odleżenia w specjalnie przygotowanym magazynie – jest to warunek konieczny. Dopiero po upływie odpowiedniego czasu, piekarnia wykonuje tak zwany wypiek próbny z jej użyciem.

Dozowanie składników i mieszanie ciasta

Kolejne etapy polegają na odpowiednim dozowaniu składników i poprawnym mieszaniu ciasta. Procesy te odbywają się według tradycyjnych receptur, które w najlepszych piekarniach wykorzystywane są przez lata – w przypadku firm rodzinnych przekazuje się je z pokolenia na pokolenie. Dozowanie składników polega na przesiewie męki w celu jej napowietrzenia. Dopiero wtedy można dodać odpowiednią porcję soli, drożdży i wody. Najlepsze piekarnie przygotowują również swój własny zakwas, który pozwoli na późniejsze uzyskanie niepowtarzalnego smaku pieczywa. Jeśli chodzi o mieszanie ciasta, piekarnie ustalają swoją własną strategię działania – kluczowe znacznie ma intensywności tego procesu i jego czas trwania.

Ręczna obróbka, rozrost i wypiek

Po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji masy piekarniczej piekarnia dokonuje tak zwanego formowania kęsów. Jest to proces obróbki piekarniczej, składający się z werkowania i lęgowania kęsów. Ręczne formowanie form chlebów i innych rodzajów pieczyw odbywa się tylko w najlepszych piekarniach – pozostałe wykorzystują do tego procesy mechaniczne. Następne kroki przewidują przetransportowanie kęsów do garowni – pomieszczenie to musi mieć skalibrowane wskaźniki temperatury i wilgotności, które każdorazowo są sprawdzane. Dzięki temu kęsy rozrastają się, co umożliwia dokonanie wypieku. Bardzo ważne jest także samo pieczenie chleba – od rodzaju wykorzystywanych pieców zależy w dużej mierze efekt końcowy.

Działania dystrybucyjne

Ostatnim etapem produkcji chleba jest jego pokrojenie bądź samo przygotowanie do wysyłki. Ten proces jest bardzo ważny – współpraca na linii piekarnia – firma transportowa – sklep musi przebiegać sprawnie. Duże znaczenie odgrywa tu zwłaszcza terminowość. Odpowiednie działania przewozowe pozwalają na dostarczenie do sklepów produktów świeżych i pachnących, tj.: chleb razowy, chleb żytni pełnoziarnisty, chleb staropolski, chleb razowy ze śliwkami, chleb fiński, chleb baltonowski, chleb barowy czy różnego rodzaju chleby pszenne (tosty wieloziarniste). Najlepsze piekarnie oferują bogactwo smaków!

Dlaczego to właśnie Piekarnia Sobowidz Zielony Południk powinna być Twoim stałym punktem zakupu chleba i słodkości?

Powód jest bardzo prosty. Piekarnia ta słynie z produkcji pysznego pieczywa białego i pełnoziarnistego oraz szerokiego wyboru ciast i ciasteczek. Obsługa jest miła i fachowa, a lokalizacja dogodna dla mieszkańców okolicy. Możesz tu kupić pachnący chleb, świeże bułki, przepyszne drożdżówki, ciastka i inne słodkości, a także zamówić wyjątkowy tort na chrzest, komunię , wesele czy inną ważną uroczystość. Z pewnością nie pożałujesz wyboru Piekarni Sobowidz Zielony Południk jako swojego stałego punktu zakupu pieczywa i słodkości.

Opracowanie:
Gdańsk, Kazimierza Wielkiego 34
tel. 58 683 78 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz