Artykuł sponsorowany

Jak wygląda proces recyklingowy plastiku?

Jak wygląda proces recyklingowy plastiku?

Do 2050 roku, według statystyk na całym świecie może powstać tysiące śmieciowisk, które łącznie będą przechowywały ponad 12 miliardów ton plastiku. Widmo takiej, niemalże zbliżającej się katastrofy ekologicznej, jest dzisiaj niwelowane, poprzez powolne wycofywanie plastiku z produkcji, a także poprzez działania recyklingowe, w których tkwi olbrzymi potencjał.

Dlaczego recykling plastiku jest opłacalny?

Recykling plastiku w aspekcie gospodarczym, jest niesamowicie opłacalny, podobnie jak jest to, między innymi z metalami kolorowymi, w tym z miedzią, której wtórna odmiana, stanowi ponad 40% używanego materiału – tego typu – na terenie UE. Podobnie może być z plastikiem, którego recykling w niektórych krajach przewyższa już składowane tworzywa gatunkowe. Dzieje się zaś tak dlatego, że plastik jest łatwy w transporcie, oczyszczaniu i sortowaniu, a następnie w mieleniu i formowaniu go w nowe produkty. Recykling plastiku generuje zatem znacznie mniejsze straty energii – w tym wody i prądu – jak w przypadku wytwarzania materiałów pierwotnych. To dlatego branża ta dynamicznie się rozwija, pozwalając uzyskać plastik wtórny o jakości plastiku pierwotnego! Wszystko to zaś w zgodzie z normami ochrony środowiska i w procesach opartych o idee proekologiczności.

Istotna rola skupów plastiku

W całym procesie recyklingu plastiku, dzisiaj jedną z największych ról odgrywają profesjonalne skupy. To one odbierają materiały od klientów indywidualnych, biznesowych oraz publicznych, często gwarantując bezpłatny dojazd nawet kilkadziesiąt kilometrów od własnej siedziby. Warto przy tym wiedzieć, że nie tylko zajmują się one skupem rur i płyt HDPE, beczek HDPE, korków ze zbiórek selektywnych, czy płyt PP, ale także własnym odzyskiem plastiku z elektrośmieci – np. obudowy sprzętów AGD i RTV – czy z demontażu pojazdów! To właśnie branża motoryzacyjna, a także budowlana i elektroniczna, wykorzystują największe ilości tej grupy tworzyw. Z wieloma podmiotami z tych sektorów, współpracuje zaś m.in. ZŁOM ŻORY, wyróżniający się szeroką ofertą, którą można sprawdzić na dedykowanej stronie internetowej.

Uproszczony proces recyklingu plastiku

Proces recyklingu plastiku może być różnorodny i zależy przede wszystkim od przewidywanego zastosowania nowych produktów wytworzonych z wtórnego materiały. W uproszczeniu cała procedura polega na:

  • zbiórce plastiku,
  • przekazaniu do zakładu recyklingowego,
  • ocenie stanu technicznego materiałów,
  • oczyszczeniu materiałów,
  • selekcjonowaniu plastiku według różnych kategoryzacji, np. przeznaczenia użytkowego,
  • przerobie plastiku: topienie, cięcie, mielenie, granulacja,
  • formowanie półproduktu lub pakowanie granulatów,
  • atestowaniu i sprzedaży do zakładów przemysłowych.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz