Materiał Partnera

Jak wygląda proces perforacji blachy?

Jak wygląda proces perforacji blachy?

Blacha jest jednym z popularniejszych materiałów, które znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Dzięki swoim właściwościom może być poddawana wielu obróbkom, takim jak: cięcie, zaginanie, foliowanie, perforacja. Chociażby to stanowi o jej uniwersalności oraz funkcjonalności. Ostatni z wymienionych sposobów kształtowań blachy jest niezwykle istotne ze względu na nadanie jej nowych właściwości oraz przeznaczenia.

Co to jest perforacja?

To czynność polegająca na wykonaniu otworów w materiale, które mają ułatwić jego odrywanie, przesuwanie, mocowanie. Można też w ten sposób nadawać wyrobom pożądane kształty. W przypadku blachy takie otwory mogą być umiejscowione regularnie bądź nie. Także wielkość konkretnych nacięć zależy od późniejszego przeznaczenia blachy. Do tego typu procesu wykorzystuje się różnego rodzaju urządzenia do perforacji blachy. Szeroki wybór tego typu maszyn posiada w swojej ofercie Mechanika Maszyn, działająca w branży sprzedaży urządzeń do blach.

Blachy perforowane sprawdzają się w wielu dziedzinach przemysłu, na przykład: budowniczym, spożywczym, meblowym, rolniczym, motoryzacyjnym. Ich bardzo duża funkcjonalność oraz wytrzymałość jest możliwa przez zastosowanie nowoczesnych urządzeń do perforacji, a także nożyc gilotynowych do cięcia blachy na arkusze. Przy zakupie takich maszyn warto zorientować się, czy mają one możliwość sterowania komputerowego. To pozwoli na ewentualne włączenie ich do systemu CNC w firmie i usprawnienie procesu produkcji.

Metody perforacji

Jedną z metod jest wywiercanie otworów nawet w blachach, które są grubsze niż standardowe. Dzięki temu otwory są gładkie, a ich kąt nachylenia oraz średnicę można dostosować do potrzeb klienta. Ponadto daje to możliwość utworzenia mniejszych niż normalnie nawierceń, które są bardzo ciasno rozmieszczone.

Klasycznym sposobem jest zaś wykrawanie, ponieważ sprawdza się przy różnych rodzajach metalu, takich jak: miedź, mosiądz, aluminium, tytan. Wykrawarki są najczęściej sterowane cyfrowo, co pozwala na uzyskanie kształtów między innymi trapezowych, prostokątnych lub okrągłych.

Frezowanie z kolei sprawdza się nie tyle do wykonywania otworów, ile wąskich szczelin. Sprawdza się to w przypadku produkcji różnego rodzaju sit. Dodatkowo w ten sposób perforowana blacha jest odporna na obciążenia.

Laserowe wycinanie otworów stanowi rozwiązanie w sytuacji, kiedy wymagana jest niezwykła precyzja i wyżej wymienione metody nie zdają egzaminu. Średnica wykroju może być mniejsza od grubości wykorzystywanej blachy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz