Jak wygląda praca w Polsce?

Jak wygląda praca w Polsce?

Pracoholizm jest uzależnieniem, które potrafi mieć bardzo negatywne skutki. Pracować należy rozważnie. Najważniejszy jest odpowiedni system. Jednak osiągnięcie harmonii pomiędzy życiem prywatnym a pracą jest bardzo trudnym zadaniem. Sprawdź, jak wygląda praca w Polsce na tle innych państw. Przeczytaj, jaki system pracy jest najbardziej efektywny.

Strony www Strony www

Jak pracuje się w Polsce?

Polska plasuje się na 2 miejscu, jeżeli chodzi o zapracowanie. Jak wynika z najnowszych badań największą liczbę godzin spędzonych w pracy (41) odnotowuje się w Grecji. W naszym kraju wynik ten oscyluje na poziomie 40,4. Na podium znalazła się również Rumunia. Warto w tym miejscu wspomnieć o średniej unijnej, która wynosi 37,5 godziny w tygodniu.

W Europie coraz częściej dostrzega się pozytywy krótszego dnia pracy. Kolejne kraje podejmują próby, które mają na celu zmniejszenie godzin pracy. Zbyt dużo obowiązków może wiązać się z wypaleniem zawodowym, depresją czy pracoholizmem. Wtedy często potrzebna bywa terapia i wizyty u psychologa. Jest to bardzo niebezpieczne zarówno dla pracownika, jak i dla samych pracodawców.

Praca w Polsce zabiera dużo czasu. Powinniśmy brać przykład od krajów, które starają się wprowadzać zdrowsze rozwiązania.

Psychologia pracy – jaka praca jest efektywna?

Koncentracja ma swoje granice. Dlatego też niemożliwe jest, aby nasz umysł pracował przez osiem godzin dziennie na takich samych obrotach. Z upływem czasu wydajność znacznie spada. Według badań podczas typowego dnia pracy wydajne wypełnianie obowiązków to tylko trzy godziny.

Dużo czasu poświęcamy na robienie sobie przerw – sprawdzanie mediów społecznościowych, rozmowy ze współpracownikami czy jedzenie. Najważniejsza jest świadoma praktyka i wypracowanie systemu. Przerwy są bardzo ważne i pozwalają nabrać wiatru w skrzydła oraz odświeżyć umysł. Wydajność wzrasta. Dlatego też nieważne jest, ile pracujemy, ale to, w jaki sposób to robimy.

Posiadając firmę, warto eksperymentować z czasem. Sprawdzać, jaki tryb pracy zadziała najlepiej. Szczęśliwy pracownik to dobry pracownik, który z poświęceniem wykonuje swoje obowiązki. Harmonia jest w życiu najważniejsza. Podążanie za utartymi schematami często się nie sprawdza. Należy zatem szukać własnych rozwiązań. Prowadzić statystyki i wprowadzać nowe rozwiązania.

Co cenimy w pracy?

Praca powinna sprawiać nam przyjemność. Tylko w takim wypadku możemy dać z siebie sto procent. Dobra atmosfera, odpowiednie warunki i dobry dojazd do biura (lub system zdalny) są ważne. Istotna jest także odpowiednia pensja, która stanowi świetną motywację do pracy.

Dobrze sprecyzowane zadania sprawiają, że nasza praca jest efektywniejsza. Warto odchodzić od tradycyjnych modeli na rzecz tych nowoczesnych, które cenią bardziej wykonanie zadań od ilości czasu spędzonego w biurze.

Stres jest czymś, co także źle wpływa na pracę. Należy go minimalizować. Im mniej stresu, tym lepsze samopoczucie i lepsze zdrowie. Jest to optymalna sytuacja dla obu stron. Kluczem do sukcesu jest kreatywne podchodzenie do zadań. Tak też powinniśmy podchodzić do ilości czasu spędzonego w pracy.

Pracoholizm staje się coraz większym problemem, który wpływa na jakość życia – przeczytaj, czym jest pracoholizm. Dlatego lepiej stawiać na zadania, a nie na czas spędzony w pracy.

Warto zachęcać pracowników do podejmowania różnych aktywności i do korzystania z życia. Świetnym pomysłem jest sponsorowanie różnych zajęć. Pracownik, który otrzyma odpowiednie wsparcie, będzie pracował wydajniej. Zacieranie granic pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Dlatego należy uważnie rozdzielać te dwie sfery.

Opracowanie:
Karolina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz