Materiał Partnera

Jak wygląda praca przy ulach oraz jak powstaje miód w ulu?

Jak wygląda praca przy ulach oraz jak powstaje miód w ulu?

Praca pszczelarza jest niezwykle czasochłonna. Potrafi także być męcząca. Najważniejszym zadaniem pszczelarza jest utrzymanie wszystkich pszczół przy życiu, a także zapewnienie im obfitej produkcji miodu. Oczywiście osoba zajmująca się pszczołami, musi sporo o nich wiedzieć. Droga miodu z ula do słoika powinna być jak najkrótsza, aby miód był jak najlepszy. Jak jednak wygląda produkcja takiego miodu w ulu? Jak wygląda praca przy ulach? Dowiedz się!

Jak wygląda praca przy ulach?

Wczesną wiosną rozpoczyna się sezon pszczelarski. Wówczas pszczoły mają swój pierwszy “oblot”. Oblot pszczół następuje najczęściej w momencie, w którym temperatura na dworze sięga 11-13 stopni w ciągu dnia. Do momentu w którym na dworze nie będzie odpowiedniej temperatury, pszczoły zimują w kłębie, w którego środku znajduje się ich matka - królowa. Kiedy pszczoły po okresie zimowym po raz pierwszy opuszczą swój ul, pszczelarz będzie mógł sprawdzić jego stan. Wówczas należy pozbyć się pszczół, które z różnych powodów nie przetrwały zimy. Podczas usuwania pszczół, pszczelarz musi uważać na to, by nie przechłodzić ula. Należy także sprawdzić czy w ramkach znajduje się odpowiednia ilość pokarmu dla żyjących pszczół. Po wiosennym oblocie, należy również docieplić ul. Wbrew pozorom, nie można robić tego na jesień, ponieważ pszczołom będzie za ciepło i ruszą zbyt wcześnie na obloty.  Praca przy ulach nie jest zbyt skomplikowana, jednak wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Należy bowiem w odpowiedni sposób dbać o pszczoły oraz zapewniać im dobre warunki. Chów pszczół jest zajęciem sezonowym, do którego należy się odpowiednio przygotować. Na rynku istnieje wiele firm, takich jak np. Pasieka Jaros sp. z o.o., którego specjalizacją jest pszczelarstwo.

Jak powstaje miód?

Zadaniem każdego pszczelarza jest dołożenie ramek z zaczątkiem komórek woskowych. Wówczas pszczoły zaczną odbudować komórki, a od wiosny gromadzą miód. Miód powstaje z nektaru kwiatowego, który przynoszą pszczoły do ula. Nektar przekazywany jest pszczołom robotnicom, które umieszczają go bezpośrednio w komórkach woskowych. Wartość miodu uzależniona jest od przekazywania nektaru z gruczołu pszczół, które przenoszą nektar do ula nawet z promienia 5 kilometrów. Kiedy uda się pszczołom zebrać trochę pożytku zadaniem pszczelarza będzie sprawdzenie czy komórki w ramkach są zasklepione i pełne miodu. Można wówczas dołożyć nowe ramki.

Opracowanie:
Łazisko 46
tel. 44 724 40 73
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz