Artykuł sponsorowany

Jak wygląda praca elektryka?

Jak wygląda praca elektryka?

Z jego pracy korzystamy na co dzień, zapalając światło, czy podłączając telefon do ładowania. W tym zawodzie pełno jest specjalizacji i w dzisiejszych czasach praktycznie od niego zależy większość naszego życia. Choć zawód elektryka ma bardzo wiele twarzy, warto przyjrzeć się dokładnie, na czym polega jego praca i czym dokładnie zajmuje się na co dzień. Zapraszam do lektury.

W codziennym życiu praktycznie nie zwracamy uwagi na obecność i prawidłowe funkcjonowanie elementów elektrycznych do czasu ich awarii. Nie doceniamy, jak wiele znaczy praca, jaką wykonuje cała armia elektryków różnych specjalności po to, aby żyło nam się wygodniej i lepiej na co dzień. Praktycznie wszystkie dziedziny naszego życia są związane z jakąś formą energii elektrycznej, nasza praca jest wspierana przez urządzenia elektryczne, często jest także przez nią warunkowana. Opiera się także na niej cały przemysł. Jakie zatem są specjalizacje w zawodzie elektryka i kto może go wykonywać?


Na co dzień z zawodem elektryka spotykamy się podczas rutynowych napraw w domach i zakładach pracy. Elektryk dokonuje konserwacji instalacji elektrycznych w domach, dba o stan techniczny kabli, i w razie potrzeby je wymienia, instaluje sprzęty typu kuchnie indukcyjne, domofony, oświetlenie sufitów podwieszanych czy szafek kuchennych. Takie prace ma w swojej ofercie Daniel Sowa Stator.

Rozporządzenie Ministra

Okazuje się, że wszelkie kwestie nazewnictwa i wykonywanych obowiązków reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 roku w sprawie klasyfikacji zawodów. Przede wszystkim znajduje się tam rozróżnienie na techników elektryków i inżynierów elektryków, które są równocześnie tytuły zawodowe. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że ów rozporządzenie rozróżnia aż 7 specjalizacji inżynierskich, 6 elektryków, również 6 techników elektryków i aż 25 elektromechaników i elektromonterów.

Elektroinstalator

To tak naprawdę elektryk budowlany. Wykonuje projekty instalacji elektrycznej, planuje przyłącza elektryczne i wykonuje całe instalacje w nowych obiektach budowlanych. Bez jego udziału nie ma możliwości zatwierdzenie do wykonania projektu budowlanego. Dodatkowo podłącza elementy oświetleniowe i elektryczne do istniejącej już instalacji. Osoba wykonująca ten zawód musi doskonale umieć czytać dokumentację architektoniczną. Pracuje w ścisłej współpracy z architektem i wykonawcami. Pracuje przy różnych projektach, nie musi być związany z jedną firmą, co daje możliwość niezależnej i wysoko dochodowej pracy.

Elektryk przemysłowy

Z kolei wykonując ten zawód, elektryk zajmuje się głównie konserwacją, przebudową, rozbudową istniejących sieci elektrycznych w obiektach przemysłowych. Przez to, że wymagania wobec sieci elektrycznej są wysokie, jest to bardzo odpowiedzialna praca. Dobór materiałów, które będą w stanie wytrzymać długie i intensywne użytkowanie to podstawa. Taki elektryk dba też o bezpieczeństwo i stale nadzoruje całą instalację, aby nie dopuścić do niebezpiecznych sytuacji. Często jest zatrudniony na stałe w zakładach przemysłowych. Ma więc stabilną posadę.

Elektroenergetyk


Jego praca jest ściśle związana z nadzorem i usuwaniem awarii sieci przesyłowych. Zajmuje się nie tylko samym usuwaniem problemów, ale też dba o wysoką jakość prądu, który jest wysyłany do naszych mieszkań i zakładów pracy. To właśnie z nim mamy do czynienia, kiedy wzywamy pogotowie energetyczne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz