Jak wygląda pchła ludzka?

Jak wygląda pchła ludzka?

Pchły w domu to nie mit. Mogą pojawić się one u każdego z nas. Problem jest nieco wstydliwy, ale trzeba stawić mu czoła. Walka z pchłą nie jest prosta. Jeżeli coś nas zaatakowało i powstał po tym ślad na naszym ciele, najpierw trzeba rozpoznać wroga. Przeczytaj, skąd się bierze pchła ludzka. Sprawdź, jak ona wygląda i jakie ślady po sobie zostawia na ludzkim ciele.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Skąd się bierze pchła ludzka?

Pchłę można zobaczyć gołym okiem. Owad ten liczy sobie około 2 – 3 mm. Odnóża pchły są świetnie rozwinięte. Owad jest bardzo skoczny. Jego ciało jest spłaszczone bocznie. Kolor to ciemny brąz. Aparat gębowy pchły ludzkiej jest ssąco – kujący.

Samice do złożenia jaj wybierają sobie zakurzone miejsca. Składają ich od 25 do 50 dziennie. Owad rozwija się przez okres 3 – 4 tygodni. Dojrzałego owada do opuszczenia kokonu skłaniają zapach dwutlenku węgla oraz wzrost temperatury. Te dwa czynniki są dla pchły znakiem, że żywiciel jest blisko.

Pchła ludzka różni się od pchły, która atakuje nasze zwierzęta – przeczytaj, jak pozbyć się pcheł u psa. Warto pamiętać, że pchły przenoszą zarazki.

Pchła do mieszkania dostaje się za sprawą domowników lub zwierząt. Jak już znajdzie się w naszym budynku, szuka dogodnego miejsca do życia. Najbardziej charakterystycznym znakiem jej obecności są plamki odchodów na pościeli.

Jak wygląda ugryzienie pchły u człowieka?

Ugryzienie ludzkiej pchły oznacza miejscowe zapalenie skóry. Pojawia się czerwona plamka, która swędzi i piecze. Może powstać także niewielka opuchlizna. Pchły zazwyczaj atakują okolice nóg i tam należy spodziewać się ich ugryzienia.

Problem najbardziej dokuczliwy staje się w okresie późnego lata i wczesnej jesieni, czyli w sierpniu oraz we wrześniu – wtedy atak pcheł jest najbardziej intensywny i dokuczliwy.

Jak leczyć ugryzienie pchły u człowieka?

Przede wszystkim niewskazane jest drapanie rany. Trudno się powstrzymać, ale takie działanie znacznie spowalnia proces gojenia. Istnieją pewne domowe sposoby na ugryzienie pchły, dzięki którym szybciej pozbędziesz się rany.

Soda oczyszczona jest jedną z tych metod. Do białego proszku dodajemy kilka kropel wody i tworzymy pastę, którą nakładamy bezpośrednio na ranę – dobrze zrobić to korzystając z wacika. Taka papka pomoże uporać się ze świądem. Tak samo zadziała napar ze skórki z cytryny.

Czasami może zdarzyć się, że rana po ukąszeniu sprawia więcej problemów. Warto wtedy sięgnąć po rozwiązania farmakologiczne. W aptece dostępne są różnego rodzaju maści i kremy, dzięki którym pozbędziesz się rany. Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli domowe sposoby nie pomagają.

Postępowanie przy znalezieniu ugryzienia pchły

Jeżeli na naszym ciele pojawiło się ugryzienie i jesteśmy pewni, że ugryzła nas pchła, przede wszystkim należy wziąć kąpiel i zmienić ubranie. W takim wypadku konieczne są gruntowne porządki. Ubrania oraz pościel należy uprać w wysokiej temperaturze. Mieszkanie trzeba dokładnie wysprzątać. Należy zadbać o najmniejsze przestrzenie takie jak listwy czy przerwy pomiędzy panelami – tam bowiem dorosłe samice będą składać jaja.

Po dokładnym wysprzątaniu mieszkania – odkurzeniu i umyciu podłóg – najlepiej wyszorowaniu ostrą szczotką, dobrze jest wetrzeć terpentynę. Pchły bardzo tego nie lubią.

Zwalczyć pchły nie jest prosto. Dlatego też warto zgłosić się do profesjonalistów. Dzięki usłudze dezynfekcji możesz się pozbyć problemu.

Pamiętajmy, że pchły nie przepadają za zapachem róży, goździków, eukaliptusa, paproci oraz cytryny. Warto zaaplikować olejki o takich właśnie zapachach na skórę.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży

Polecane firmy

Jeżeli chcą Państwo pozbyć się problemów ze szkodnikami, wdrożyć wysokie standardy higieniczne...
Nasza oferta obejmuje między innymi usługi z zakresu deratyzacji, czyli zwalczania gryzoni, takich...