Artykuł sponsorowany

Jak wygląda organizacja i przebieg pogrzebu świeckiego?

Jak wygląda organizacja i przebieg pogrzebu świeckiego?

Choć nadal jest mniej popularną formą, to jednak coraz więcej osób decyduje się na pochówek świecki. Najczęściej wynika to z ostatniej woli zmarłego, który był ateistą bądź agnostykiem. Ceremonia nie różni się znacząco od tej odprawianej w tradycji rzymskokatolickiej, jednak jest pozbawiona wszelkich symboli religijnych, a jej prowadzeniem zajmuje się mistrz ceremonii.

Kto prowadzi obrządki pogrzebowe?

W przeciwieństwie do pochówku w myśl zasad rzymskokatolickich pogrzeb świecki cechuje się przede wszystkim brakiem obecności księdza, modlitwy, poświęcenia trumny lub urny oraz Mszy Świętej. Rolę prowadzącego przyjmuje mistrz ceremonii. To osoba, która dba o zachowanie odpowiednich procedur i scenariusza. Przyodziany jest w czarną togę oraz białe rękawiczki. Wcześniejsze spotkanie z rodziną zmarłego służy rozmowie, na podstawie której zostaje przygotowana pożegnalna mowa pogrzebowa. Zawarte w niej informacje są weryfikowane przez najbliższych przed wygłoszeniem. Służy wspomnieniu zmarłego i jednocześnie stanowi pewnego rodzaju oddanie mu szacunku. Osobę prowadzącą ceremonię zapewnia firma zajmująca się obsługą pogrzebu, między innymi zakład pogrzebowy Hades, znajdujący się na terenie Lublina.

Pochówek w kolumbarium czy tradycyjny?

Podczas pogrzebu świeckiego rodzina może również zadecydować, czy zmarły ma być pochowany w trumnie, czy zostać poddany kremacji. Mimo wszystko coraz więcej osób wybiera drugą formę. W obydwu przypadkach artykuły są pozbawione wszelkich symboli religijnych. Niemniej jednak sam proces przygotowania osoby zmarłej do pochówku przebiega podobnie do obrzędów rzymskokatolickich. Pracownicy zakładu pogrzebowego dbają o zapewnienie jej odpowiedniego stroju, a także staranne wykonanie tanatokosmetyki. To niezwykle ważne zabiegi, gdyż zazwyczaj najbliżsi mają możliwość pożegnania krewnego przy otwartej trumnie.

Jak przebiega ceremonia?

Ostatnie pożegnanie zmarłego rozpoczyna się w domu pogrzebowym, gdzie wystawiana jest urna lub zamknięta trumna. Mistrz ceremonii wygłasza ustalaną wcześniej mowę żałobną. Również bliscy mają możliwość powiedzenia kilku słów od siebie lub odczytania ewentualnego listu, który pozostawiła po sobie osoba zmarła. Dodatkowe możliwości to odtworzenie ulubionej muzyki zmarłego lub wyświetlenie kilku jego fotografii. To kwestie, które zależą przede wszystkim od rodziny oraz możliwości technicznych zakładu pogrzebowego. Następnie kondukt żałobny udaje się na cmentarz komunalny, gdzie pracownicy umieszczają trumnę we wcześniej przygotowanym grobie. Obok zamiast krzyża stawiany jest pal świecki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz