Jak wygląda nornica?

Jak wygląda nornica?

Nornice to małe gryzonie. Są one niepozorne, ale w ogrodzie potrafią wyrządzić spore szkody. Jeżeli zobaczymy szkodnika na swoim terenie, warto wdrożyć działania, które skutecznie go przepędzą. Przeczytaj, jak wygląda nornica i dowiedz się, dlaczego jej obecność w ogrodzie jest niepożądana. Dowiedz się, co jedzą gryzonie i jak się ich pozbyć.

Czym jest nornica?

W Polsce mamy do czynienia z nornicą rudą. Nornica swoim wyglądem może przypominać mysz. Istnieją jednak pewne cechy, dzięki którym można rozróżnić te dwa zwierzątka. Przede wszystkim nornica ma mniejsze uszy i krótszy ogon.

Nornice występują pospolicie. Znaleźć je można głównie w lasach liściastych i mieszanych – tam, gdzie rozbudowana jest warstwa podszytu. W polskich Tatrach nornice to najpowszechniej występujący gatunek ssaka.  Nornice mogą zamieszkiwać także nasze ogrody, gdzie robią nie lada spustoszenie.

Przede wszystkim podkopują one korzenie roślin, doprowadzając tym samym do ich zniszczenia. Charakterystyczne dla działalności tego zwierzaka jest robienie licznych otworów na trawnikach czy grządkach. Ich ulubiony typ gleby to żyzne gleby próchnicze – wybierają one tylko te ogrody, które odpowiadają ich preferencjom. Nie tworzą one kopców tak jak krety.

Nornice rozmnażają się od kwietnia do października. Ciąża trwa od osiemnastu do dwudziestu jeden dni. Rozmnażają się one intensywnie – podobnie jak inne gryzonie. Do ich wrogów można zaliczyć koty, drapieżne ptaki – sowy czy myszołowy oraz lisy czy kuny.

Co jedzą nornice?

Dieta nornic uzależniona jest od pory roku. Wiosną odżywiają się one głównie pokarmami roślinnymi. Jedzą różne nasiona, liście, korę oraz zioła. Jesień to czas gromadzenia zapasów. W diecie zaczynają pojawiać się też owady. Podczas ciąży potrzebują one więcej białka – jedzą one bezkręgowce.

Nornice poszukują pokarmu głównie nocą. Jeżeli w ciągu pięciu dni zwierzęta te nie dostaną pożywienia, umierają.

Jak się pozbyć nornic?

Pozbycie się nornic nie jest proste. Można skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Zanim jednak do tego dojdzie, warto spróbować pozbyć się szkodnika na własną rękę. Istnieje parę metod, dzięki którym nornica może zniknąć z naszego ogrodu. Należy odkryć swój sposób na nornice i wcielić go w życie.

Najważniejsza jest regularna kontrola – to klucz do sukcesu. Jeżeli wiemy, że nornica zagościła w naszym ogrodzie i zauważymy nowy korytarz, należy jak najszybciej się go pozbyć – zalać go, zasypać lub przekopać ziemię. Nornica w ogrodzie jest w stanie skutecznie zmylić. Niedoświadczony ogrodnik może pomyśleć, że ma do czynienia z kretem – przeczytaj, jak odróżnić działalność kreta od nornicy.

Jeżeli upewnimy się, że w naszym ogrodzie zamieszkała nornica, najpierw spróbujmy przepłoszyć gryzonia. Bardzo skuteczne są środki akustyczne.  Dźwiękowy odstraszać można wykonać samodzielnie – sprawdzi się metalowy drut, na którym umieścimy aluminiową puszkę. Można także zainwestować w profesjonalny odstraszacz – w sklepie znajdziemy szeroką ofertę produktów.

Istnieją także rośliny, za którymi nornice wyjątkowo nie przepadają. Skutecznie przegonią je czarna porzeczka, wilczomlecz czy mięta. Pomoże również umieszczenie czosnku na rabacie roślin cebulowych.

Nornice są niezwykle płoche. Obecność w domu psa lub kota sprawi, że gryzonie zrezygnują z naszego terenu i przeniosą się w inne, bezpieczniejsze dla nich miejsce.

Wiadomo, że najlepiej jest zapobiec wizycie gryzonia. Wtedy nie będziemy mieć niepotrzebnego problemu. Warto rozłożyć odpowiednią siatkę pod uprawami. Utrudni ona szkodnikowi drążenie tuneli.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz