Artykuł sponsorowany

Jak wygląda leczenie skrzywionej przegrody nosowej?

Jak wygląda leczenie skrzywionej przegrody nosowej?

Skrzywienie przegrody nosowej to częsty problem laryngologiczny, który jest zazwyczaj bagatelizowany przez pacjentów, u których go zdiagnozowano. Wraz z wiekiem skutki niedrożności nosa mogą być jednak coraz bardziej uciążliwe. Chrapanie, problemy z efektywnym oddychaniem, czy bezdech nocny to tylko niektóre dolegliwości zdrowotne, które mogą uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie. W jaki sposób leczy się skrzywioną przegrodę nosową?

O przegrodzie nosowej słów kilka

Przegroda jest częścią nosa wewnętrznego i dzieli go na dwie połowy – lewy i prawy przewód nosowy. Struktura ta zbudowana jest  zarówno z części kostnej, jak i chrzęstnej. Skrzywienie przegrody nosowej najczęściej pojawia się na granicy tych dwóch rodzajów tkanek. O ile jest ono niewielkie, raczej nie zauważymy żadnych niepokojących objawów. Jeżeli zaś skrzywienie przegrody nosowej jest duże, może powodować niedrożność nosa, co ma już wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Objawy skrzywienia przegrody nosowej

Zależnie od stopnia skrzywienia przegrody nosowej, u pacjenta mogą wystąpić różne objawy. Według specjalistów z poradni laryngologicznej „Lar-med”, do najczęściej występujących symptomów  należą:

  • zaburzenia oddychania przez nos,
  • częste oddychanie przez usta,
  • suchość gardła i śluzówki,
  • zaburzenie powonienia,
  • nawracające infekcje zatok,
  • częste zapalenia ucha.

Osoby, które mają skrzywioną przegrodę nosową częściej uskarżają się także na bóle głowy, przewlekły katar, chrypkę czy chrapanie. Niestety wraz z upływającymi latami, wszystkie wymienione dolegliwości nasilają się, prowadząc do jeszcze większych powikłań zdrowotnych takich jak np. niedosłuch czy rozwój nadciśnienia tętniczego. Z tego też powodu ważne jest, by po zdiagnozowaniu skrzywienia przegrody nosowej, podjąć odpowiednie leczenie.

Jak leczyć skrzywioną przegrodę nosową?

Najskuteczniejszą metodą leczenia skrzywionej przegrody nosowej jest zabieg chirurgiczny. Operacja polega na usunięciu skrzywionego fragmentu lub jego mobilizacji i ustawieniu w linii pośrodkowej. Dla laryngologów nie jest to zabieg skomplikowany, lecz rutynowy. Operacja tego typu nie wiąże się bowiem z groźnymi dla zdrowia powikłaniami.

Nos jest widocznym fragmentem naszej twarzy, nic więc dziwnego, że wielu pacjentów obawia się pogorszenia jego wyglądu po operacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że zabieg odbywa się tylko w obrębie skrzywionej przegrody i nie ma wpływu na to, jak nos będzie prezentował się po operacji. Nie powinniśmy zatem obawiać się, że interwencja specjalisty wpłynie niekorzystnie na nasz wygląd zewnętrzny.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz