Artykuł sponsorowany

Jak wygląda leczenie raka tarczycy w placówce Solamed?

Jak wygląda leczenie raka tarczycy w placówce Solamed?

Każdego roku raka tarczycy diagnozuje się u około 2,5 tysiąca Polaków. Choroba ta najczęściej atakuje kobiety po 40. roku życia. Nie oznacza to jednak, że młodsi pacjenci nie mają czego się obawiać. W grupie chorych są też osoby, które przekroczyły 20. i 30. lat. Specjaliści wyróżniają cztery podstawowe rodzaje nowotworów tarczycy: brodawkowaty, pęcherzykowy, rdzeniasty i anaplastyczny. Eksperci z placówki medycznej Solamed wyjaśniają, jakie są przyczyny powstawania raka tarczycy i jak się go leczy.

Jakie są przyczyny rozwoju nowotworu tarczycy?

Nowotwory złośliwe tarczycy to zmiany stosunkowo rzadkie. Rozwijają się one na skutek niedoboru lub nadmiaru jodu w diecie, nadmiernej stymulacji tarczycy przez TSH bądź promieniowania jonizującego. Ten ostatni czynnik występuje najczęściej u pacjentów poddawanych radioterapii z powodu raka grasicy w dzieciństwie. Istnieją też badania, które wykazują, że skłonność do rozwoju tej choroby dziedziczona jest genetycznie.

Jakie są objawy raka tarczycy?

Nierzadko zdarza się, że choroba nie daje żadnych specyficznych objawów. Zwykle pacjenci zgłaszają się do lekarza z guzkiem wyczuwalnym na szyi na gruczole tarczowym. Zmiana może być niebolesna, ale wraz z jej wzrostem dochodzi do zwiększenia się objętości szyi i obrzęku okolicznych tkanek. Poza guzkiem chorzy mogą zauważyć u siebie zmianę barwy głosu, chrypkę lub odczuwać ból w przedniej części szyi.

Jak informuje lekarz z placówki Solamed – jeśli nowotwór jest w zaawansowanym stadium, pacjenci mogą cierpieć z powodu duszności i problemów z oddychaniem. Niewykluczone jest także wystąpienie objawów typowych dla nadczynności i niedoczynności tarczycy. Aby potwierdzić, że pacjent choruje na raka tarczycy, specjaliści wykonują u chorego badania ultrasonograficzne. Doświadczony ultrasonografista już na podstawie samego obrazu jest w stanie określić charakter zmiany. Dopełnieniem diagnozy może być biopsja.

Leczenie nowotworu tarczycy

Podstawą w leczeniu nowotworów tarczycy jest zabieg operacyjny. Przeprowadza się go w znieczuleniu ogólnym. W czasie trwania operacji chirurg usuwa oba płaty tarczycy oraz przedtchawicze węzły chłonne. Zabieg jest bardzo trudny i wymaga od lekarza ogromnej precyzji. Nietrudno bowiem o uszkodzenie nerwów krtaniowych wstecznych, co może doprowadzić do trwałej zmiany barwy głosu lub nawet utraty mowy.

Komplikacją po operacji mogą być też trudności w oddychaniu. Solamed to placówka wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, który umożliwia chirurgowi pełną kontrolę nad przebiegiem operacji i minimalizuje ryzyko wystąpienia komplikacji. Decydując się na przeprowadzenie zabiegu w tym miejscu, pacjent może mieć pewność, że jest pod możliwie najlepszą opieką.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz