Materiał Partnera

Jak wygląda kurs dla spawacza? Charakterystyka szkolenia

Jak wygląda kurs dla spawacza? Charakterystyka szkolenia

Zawód spawacza to zajęcie zyskujące ostatnimi czasy na popularności. Spawacz może znaleźć zatrudnienie w firmie produkcyjnej, wykonawczej, jak i wielu zakładach, które opierają swoją działalność na metalach. Jego zadaniem jest łączenie elementów metalowych różnych konstrukcji w trwały i gwarantujący bezpieczeństwo późniejszego użytkowania sposób. Jak przebiega kurs dla spawacza? Poznaj charakterystykę takiego szkolenia.

Kim jest spawacz?

Spawacz to pracownik, który łączy elementy wykonane ze stali, żeliwa, metali i innych stopów za pomocą gazu lub elektryczności. Spawacze najczęściej znajdują zatrudnienie w budownictwie lub branży hutniczej. Atrakcyjne zarobki skłaniają młode osoby do poszukiwania informacji na temat tego jak zostać spawaczem.

„Istnieją w zasadzie dwie ścieżki zawodowe spawaczy. Pierwsza to ta, w której uprawnienia i doświadczenie uzyskuje się dzięki ukończeniu szkoły zawodowej o profilu spawalniczym. Dla osób, które mają inne wykształcenie, przewidziano możliwość zdobycia uprawnień spawalniczych po przejściu certyfikowanego kursu dla spawacza” – tłumaczy, jak zostać spawaczem ekspert z firmy DT WELD.

Specjalistyczne kursy dla spawaczy są organizowane przez wykwalifikowane jednostki na terenie całego kraju. Takie szkolenia często są domeną większych firm hutniczych, można je wykonywać również na własną rękę.

Jak wygląda kurs spawacza?

Kurs spawacza jest z zasady przygotowaniem osoby do zdania egzaminu przed komisją Instytutu Spawalnictwa. W związku z tym musi on obejmować nie tylko praktyczne aspekty pracy w charakterze spawacza.

Na kurs spawacza mogą zapisać się:

  • osoby pełnoletnie i
  • mające aktualne zaświadczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia.

Uczestnik kursu uzyskuje wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat bezpieczeństwa pracy spawacza, odpowiedniego wykorzystywania sprzętu i narzędzi, przestrzegania parametrów pracy oraz wykrywania potencjalnych niebezpieczeństw w miejscu pracy.

Kursy dla spawaczy różnią się między sobą zakresem nauczanych umiejętności i uprawnień. Uczestnik może uzyskać potwierdzenie umiejętności spawania gazowego, elektrycznego, metodami TIG, MAG oraz MIG. Uprawnienia te notowane są w indywidualnej książeczce spawacza.

Zawód spawacza to odpowiedzialne zajęcie, które wymaga od pracownika precyzji, skrupulatności oraz odporności na trudne warunki pracy. Jest to opłacalna ścieżka zawodowa, dlatego też kursy spawalnicze cieszą się rosnącą popularnością. Spawacz po uzyskaniu kwalifikacji może znaleźć zatrudnienie właściwie w każdej firmie, której działalność prowadzona jest w oparciu o wykorzystanie metali.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz