Artykuł sponsorowany

Jak wygląda kosztorys budowy domu do stanu „0”?

Jak wygląda kosztorys budowy domu do stanu „0”?

Stan „0” to między innymi w budownictwie domów jednorodzinnych etap inwestycji zwanych tym surowym otwartym lub zamkniętym. Wiele inwestycji w Polsce jest realizowanych właśnie do tego etapu w kilka miesięcy, aby potem znacznie zwolnić budowę deweloperską i wykończeniową, dostosowując ją do posiadanych środków finansowych. Podkreślić przy tym warto to, że ze względów technicznych – warunki pogodowe – czy bezpieczeństwa – kradzieże materiałów budowlanych – stan „0” nie może być znacznie przeciągany w czasie. Uda się to dzięki dobremu projektowi i kosztorysowi…

Kosztorys – ważny załącznik umowy i projektu

Kosztorys budowy domu do stanu surowego, zawsze musi być integralnym załącznikiem projektu architektonicznego i wykonawczego, a także umowy na wykonawstwo obiektu. To on wskazuje bowiem zakres wszystkich czynności wykonanych przez określoną firmę, a także dokładny spis materiałów wykorzystanych do budowy, z określonym marginesem będącym nadwyżką. Dzisiaj precyzja projektowa architektów, pozwala na niesamowicie dokładne wyznaczenie ilości wymaganych surowców, dlatego też kosztorys powinien ściśle  określać wszystkie wydatki. Podejmować należy zatem tylko współpracę z ekipami budowlanymi, które razem z nami stworzą zoptymalizowany wykaz nakładów finansowych, będących również klarownie rozbite na części pierwsze. Tak działa firma G&A System Corporation, która udowadnia, że budowa domu jednorodzinnego jest możliwa nawet przy ograniczonym budżecie. Jest to efekt wieloletniej działalności w branży budownictwa komercyjnego, przemysłowego, mieszkaniowego, publicznego, a także w sektorze hurtowej dystrybucji wysokiej jakościowo odzieży używanej, pochodzącej z Europy Zachodniej…

Co zawiera podstawowy kosztorys stanu „0”?

Podstawowy kosztorys stanu „0” to wielostronicowe opracowanie dotyczące wymaganych do budowy domu otwartego lub zamkniętego nakładów finansowych, wyrażonych w cenach netto bez podatku VAT. Jest to zatem dosyć dokładny dokument, który jednak może występować w znacznie rozszerzonej formie. Ten podstawowy określa bowiem ogólną wartość kosztorysowanych robót, wraz z doliczeniem kosztów za wykorzystane materiały budowlane. Często określana jest również stawka roboczogodzinna, która jest dodatkową opłatą usługową. Określone specjalistyczne działania przygotowawcze oraz wykonawcze, zawsze są bowiem w podstawowym ujęciu rozliczane na podstawie przyjętej jednostki miary, np. tony, czy też powierzchni. Cena za metr kwadratowy pracy, dotyczy między innymi usunięcia warstwy humusu o danej grubości z wykorzystaniem nowoczesnych koparko-ładowarek, czy też ułożenia ścian budynków z wybranych bloczków. Przykładowymi czynnościami rozliczanymi „od tonażu” są zaś: przygotowanie i montaż zbrojenia konstrukcji monolitycznych z wykorzystaniem prętów żebrowanych. Otwory okienne i drzwiowe liczone są zaś najczęściej od sztuki!

Jak można zatem zauważyć kosztorys podstawowy stanu „0” jest bardzo szczegółowy, pozwalając na dokładne określenie potrzebnych nakładów finansowych. Mowa o tych dotyczących robocizny, materiałów, czy eksploatacji sprzętu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz