Artykuł sponsorowany

Jak wygląda egzekucja komornicza?

Jak wygląda egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza związana jest z odzyskaniem od dłużnika długu, który nie jest spłacany. Jako, że wiele osób oraz firm ma problemy ze spłacaniem należności oraz płynnością finansową, ta forma odzyskiwania długów stała się bardzo popularna. Jest ona ostatecznością, a decyzje o jej przeprowadzeniu wydaje sąd. Dlatego warto wiedzieć, jak przebiega egzekucja komornicza oraz jakie uprawnienia ma komornik.

Czym jest egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza polega na zajęciu majątku dłużnika przez komornika. Majątek zostaje zajęty na poczet spłaty zobowiązań wobec wierzyciela. Decyzję o wszczęciu egzekucji podejmuje sąd, po wcześniejszym złożeniu wniosku przez wierzyciela. Jak mówią specjaliści z Kancelarii Komorniczej w Gdańsku, komornik jest wykonawcą wyroku sądowego i ma za zadanie wyegzekwować należności od dłużnika. Warto wiedzieć, że komornik sądowy może zająć większość naszego majątku, jednak nie mogą to być podstawowe przedmioty potrzebne w codziennym życiu oraz przyznane alimenty.   

Zawiadomienie o rozpoczęciu egzekucji komorniczej

Pierwszym etapem rozpoczynającym jakiekolwiek działania mające na calu odzyskać dług jest otrzymanie przez dłużnika oficjalnego zawiadomienia sądowego o wszczęciu egzekucji komorniczej. Pismo to może zostać wysłane do dłużnika za pośrednictwem poczty lub w przypadku braku reakcji, komornik może dostarczyć je osobiście podczas pierwszej wizyty w domu, czy w firmie dłużnika.

Ustalenie wartości majątku

Kolejnym etapem jest ustalenie przez komornika, jaki majątek posiada dłużnik. Jest to podstawa do decyzji, z czego najlepiej będzie przeprowadzić egzekucję. Z kolei dłużnik ma obowiązek przedstawić komornikowi cały swój majątek. Ukrywanie ruchomości, kont bankowych oraz pieniędzy jest karane karą pieniężną.

Zajęcie wynagrodzenia oraz konta bankowego

Następnie komornik sądowy zajmuje pensję dłużnika. Jednak nie może zająć jej w całości. Istnieją pewne ograniczenia, które mówią o dolnych i górnych limitach oraz o kwocie wolnej od potrąceń. Kwota ta wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia. Oprócz pensji dłużnika, komornik w ramach egzekucji komorniczej może zająć również konto bankowe. Informacje o koncie może uzyskać od dłużnika lub w przypadku braku współpracy ma prawo niezależnie odnaleźć bank zadłużonego. Następnie komornik zgłasza wniosek o zajęcie konta w związku z egzekucją komorniczą. Od tej chwili posiada on pełną kontrolę nad kontem oraz wpływami pieniężnymi. Jeśli dłużnik nie posiada wynagrodzenia, ale otrzymuje emeryturę lub rentę, to komornik również może je zająć. Jednak i w tym przypadku nie może to być cała kwota.

Zajęcie ruchomości i nieruchomości

Ostatecznym etapem egzekucji komorniczej jest zajęcie ruchomości bądź nieruchomości. Co istotne, dłużnik nie musi być jej właścicielem. Wystarczy, że dana rzecz jest przez niego w sposób ciągły użytkowana.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz