Materiał Partnera

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii D?

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii D?

Aby rozpocząć proces ubiegania się o prawo jazdy kategorii D, należy ukończyć kurs prawa jazdy najlepiej do renomowanej szkoły, która zapewni nam wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny oraz profesjonalne materiały szkoleniowe takiej jak np. MANEWR. Wymagany wiek to 24 lata, kurs można jednak rozpocząć wcześniej (21 lat), pod warunkiem rozpoczęcia kursu Kwalifikacji Wstępnej.

Część teoretyczna egzaminu

Na początku mamy do czynienia z częścią teoretyczną. Egzaminowany kandydat na kierowcę odpowiada na 32 pytania, losowo wybrane przez system z bazy ponad 3 000 zadań. Najpierw należy odpowiedzieć na 20 pytań - osoba egzaminowana ma 20 sekund na zapoznanie się z pytaniem oraz 15 sekund na udzielenie odpowiedzi na każde z nich. Później przychodzi czas na część 12 zadań specjalistycznych, tutaj na jedno pytanie przypada 50 sekund. Warto się jednak zastanowić przed wyborem - do poprzedniego pytania nie można bowiem powrócić. Do każdego zadania mamy 3 różne odpowiedzi, poprawna z nich jest punktowana (zależnie od stopnia trudności) od 1 do 3 pkt. W teście możemy uzyskać maksymalnie 74 pkt. Za błędne odpowiedzi dostajemy 0 pkt. Do egzaminu należy się bardzo dobrze przygotować - aby zdać, można bowiem stracić tylko 6 pkt. Część teoretyczna trwa 25 min.

Część praktyczna egzaminu

Część praktyczną podzielono na dwa etapy - pierwszy z nich to plac manewrowy. Pozytywne jej zaliczenie upoważnia kandydata do wzięcia udziału w kolejny etapie, który odbywa się w ruchu drogowym.
Działania na placu manewrowym mają ściśle określoną kolejność:


1. Czynności kontrolno-obsługowe - obejmują sprawdzenie stanu technicznego pojazdu egzaminacyjnego. Kandydat losuje dwa pytania z powyższego zakresu np. sprawdza poziom płynu w spryskiwaczach czy działanie świateł mijania.


2. Przygotowanie do jazdy - zdający kolejno szykuje samochód do jazdy ustawiając światła, dostosowując fotel, zagłówki, zapinając pasy, a także sprawdzając zamknięcie drzwi.


3. Jazda pasem do ruchu (w przód i w tył) - tutaj oceniane jest płynne ruszanie oraz prawidłowa ocena sytuacji wokół pojazdu. Podczas jazdy do przodu ruch musi być płynny, w przypadku cofania można zatrzymać pojazd dowolną ilość razy. Specjaliści ze szkoły MANEWR dodają jednak, że na wykonanie manewru mamy tylko 5 min!


4. Manewry - W tym zadaniu należy wykonać poprawnie dwa zestawy manewrów z czterech możliwych. Wśród zestawów znajdziemy takie jak:


1) parkowanie skośne i prostopadłe,


2) parkowanie skośne i równoległe,


3) parkowanie prostopadłe i ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu,


4) parkowanie równoległe oraz ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu.


Dalsza część w ruchu drogowym trwa nie krócej niż 45 min. oraz obejmuje obowiązkowe wykonanie elementów takich jak:


1. włączanie się do ruchu,

2. jazda drogami dwukierunkowymi,

3. jazda drogami jednokierunkowymi,

4. przejazdy przez skrzyżowania,

5. przejazd przez przejścia do pieszych.

6. przejazd przez torowisko tramwajowe lub kolejowe,

7. przejazd obok przystanku tramwajowego i autobusowego,

8. wykonanie manewrów: wyprzedzania, mijania, wymijania, zmiany pasa ruchu i kierunku jazdy, zawracania na skrzyżowaniu,

9. hamowanie.


Nietrudno zauważyć, że cały egzamin jest dość skomplikowany. Aby dobrze się do niego przygotować, nie wystarczy samodzielnie zapoznać się z ogólnodostępnymi materiałami. Wybór dobrej szkoły takiej np. jak szkoła jazdy MANEWR jest kluczowy - sam kurs oraz egzamin wymagają bowiem niemałych nakładów finansowych, dobrze by więc było uzyskać uprawnienia już za pierwszym podejściem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz