Artykuł sponsorowany

Czyszczenie hydrodynamiczne - woda pod ciśnieniem jako doskonały czynnik oczyszczający zróżnicowane powierzchnie

Czyszczenie hydrodynamiczne - woda pod ciśnieniem jako doskonały czynnik oczyszczający zróżnicowane powierzchnie

Woda to niezwykła substancja, która, jak mówi powiedzenie, „może drążyć skałę”. I choć mowa tu bardziej o czasie oddziaływania wody na skałę nie o sile, to warto jednak pamiętać, że wykorzystanie wody pod odpowiednim ciśnieniem daje ogromny wachlarz możliwości zastosowań, a co za tym idzie zjawisko to umożliwia przeprowadzenie wielu zróżnicowanych prac, w tym również wykonywanie usługi hydrodynamicznego czyszczenia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem.

Czym jest czyszczenie hydrodynamiczne

To w jaki sposób strumień wody działać będzie na określoną powierzchnię zależy od sporej ilości czynników. Nie da się jednak ukryć, że podstawowym warunkiem jest tu ciśnienie z jakim woda uderza o wybrany materiał. Zjawisko to daje ogrom możliwości, przy czym jedną z usług realizowanych przy użyciu strumienia wody pod wysokim ciśnieniem jest czyszczenie hydrodynamiczne, które w swojej ofercie mają firmy takie jak Spółdzielnia pracy konserwacji urządzeń przemysłowych. Metoda ta polega na natrysku na oczyszczaną powierzchnię dużej ilości wody (ciepłej lub zimnej) pod wysokim ciśnieniem (nawet 300 MPa). W tym przypadku ogromną rolę odgrywa tu również średnica strumienia wody, która uzależniona jest od odpowiednio dobranych dysz (niekiedy także obrotowych), co sprawia dodatkowo, że strumień posiada dość dużą energię kinetyczną, powodując odspojenie od oczyszczanej powierzchni wszelkich zanieczyszczeń z nią związanych i wyniesienie ich na zewnątrz.     

Do wytworzenia niezbędnego ciśnienia wody wykorzystywane są specjalne pompy (np. nurnikowe), które w zależności od potrzeb dostępne są w zróżnicowanym zakresie konfiguracji, przy czym stosowane współcześnie urządzenia tego typu pozwalają uzyskać ciśnienie wody powyżej 3000bar.

Zastosowanie i zalety czyszczenia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem

Technika czyszczenia powierzchni, wykorzystująca strumień wody pod ciśnieniem, pozwala na usunięcie zróżnicowanych osadów (nawet tych niezwykle uporczywych). Dlatego też usługi hydrodynamicznego czyszczenia wykorzystywane są w wielu branżach, zaś podstawowy zakres działań obejmuje:

  • czyszczenie rurociągów technologicznych i instalacji przemysłowych,
  • czyszczenie i mycie zbiorników, silosów, kotłów,
  • czyszczenie powierzchni betonowych (posadzki, drogi, place, lotniska),   
  • usuwaniu zanieczyszczeń (betonu, powłok malarskich) z rusztowań lub konstrukcji metalowych,
  • prace antykorozyjne w strefach zagrożenia wybuchem,
  • czyszczenie komór, studni, bioreaktorów, itp.

Działanie na wybraną powierzchnię strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem to technologia, która cieszy się niezwykłą popularnością, co wynika z faktu, że niesie ona ze sobą szereg zalet, z których wymienić należy:

  • wysoka dokładność oraz precyzyjne i selektywne usunięcie warstw zanieczyszczeń,
  • mycie hydrodynamiczne nie niszczy czyszczonej powierzchni,
  • metoda ta pozwala dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych przestrzeni,
  • umożliwia odblokowanie nawet całkowicie zatkanych rur (np. kanalizacyjnych) bez przewiercania,
  • metoda hydrodynamiczna pozwala ograniczyć ilość chemii przedostającej się do otoczenia,
  • metodę tę można stosować w strefach zagrożenia wybuchem.

Usługi hydrodynamicznego czyszczenia, wykorzystujące wysoką energię dynamiczną strug wody, stanowią niezwykle uniwersalną, nowoczesną, wydajną i przyjazną środowisku, metodę czyszczenia powierzchni o zróżnicowanym charakterze.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz