Jak wygląda budowa schodów samonośnych?

Schody samonośne są świetną alternatywą dla tradycyjnych konstrukcji betonowych. Wykonane są najczęściej z drewna lub stali i osadzone są na specjalnym stelażu, dzięki czemu można je zamontować w dowolnym miejscu i w każdym momencie, bez konieczności wykonywania rozległych prac remontowych w domu. Jak zazwyczaj wygląda budowa takich schodów?
Konstrukcja schodów samonośnych
Schody samonośne wykonuje się zazwyczaj z drewna lub stali, a następnie montuje na parterze i na podeście piętra. Poszczególne schody są dla siebie wzajemną podporą, dzięki czemu stelaż taki nie wymaga dodatkowej podstawy. Jest to rozwiązanie stosowane wszędzie tam, gdzie montaż innych konstrukcji jest niemożliwy.
Standardowe wymiary takich schodów to minimum 80 cm szerokości. Zaś wysokość pojedynczego schodka powinna mieścić się w granicach między 14 a 19 cm. Ich ogromną zaletą jest to, że w odróżnieniu od tradycyjnych schodów, które są związane z budynkiem, schody samonośne to konstrukcje samodzielne, które można umieścić w każdym miejscu i etapie prac wykończeniowych lub budowlanych.
Jak zbudować schody samonośne?
Możliwe jest wykonanie samodzielnie schodów samonośnych. Jednak najprostszym rozwiązaniem będzie zakup gotowej konstrukcji do samodzielnego montażu. Projektem i wykonanie schodów samonośnych zajmuje się firma Ziółkowski Schody. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne wykonanie całej konstrukcji od podstaw, musisz pamiętać, by zachować odpowiednie przesunięcia między poszczególnymi elementami, aby stelaż był jak najbardziej stabilny.
Rodzaje schodów samonośnych
Wyróżnia się kilka rodzajów schodów samonośnych, które różnią się rodzajem stopni, a także sposobem ułożenia. Najczęściej spotykane to:
- schody samonośne jednobiegowe,
- schody samonośne zabiegowe,
- schody samonośne policzkowe,
- schody samonośne osiodłane,
- schody samonośne półkowe,
- schody samonośne dywanowe.
Montaż schodów samonośnych
Schody samonośne mogą być montowane zarówno na etapie czynności wykończeniowych w budynku i podczas dodatkowych drobnych prac remontowych. Najlepiej wybrać konstrukcje zaprojektowane i wykonane na zamówienie przez specjalistów, aby mieć pewność, że schody będą idealnie pasowały do wnętrza.
Montaż należy rozpocząć od przytwierdzenia policzka, na którym zostaną osadzone stopnie. W kolejnym kroku należy połączyć policzki ze stopniami i podstopniami, a na samym końcu zespolić schody z podłogą na dolnej i górnej kondygnacji. W przypadku bardziej skomplikowanych konstrukcji czasami trzeba dodatkowo zamontować specjalne wsporniki lub słupy.