Artykuł sponsorowany

Jak wygląda budowa i prowadzenie własnej stacji paliw?

Jak wygląda budowa i prowadzenie własnej stacji paliw?

Stacje paliw to obiekty, które są potrzebne wszędzie. Możemy znaleźć je w dużych miastach i małych miasteczkach. Charakterystycznym widokiem są stacje położone przy trasach międzymiastowych czy autostradach. Mało kto jednak zastanawia się, na jakich zasadach można otworzyć taką działalność i jakie normy należy spełnić – tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Podstawa prawna

Warunkiem, jaki należy spełnić, by móc prowadzić stację paliw, jest otrzymanie koncesji na obrót paliwami ciekłymi. Ubiegać się o nią może osoba zamieszkująca Polskę, kraj Unii Europejskiej, Szwajcarię lub państwo członkowskie EFTA. Musi ona dodatkowo dysponować środkami finansowymi oraz możliwościami technicznymi umożliwiającymi prawidłowe wykonywanie działalności. Konieczne jest zapewnienie zatrudnienia osobom wykwalifikowanym w kierunku pracy z paliwami. Do wniosku o przyznanie koncesji dołączyć należy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej. O koncesję nie może ubiegać się osoba zalegająca z podatkami. Otrzymuje się ją na okres do dziesięciu do pięćdziesięciu lat.

Budowa stacji

Załóżmy, że otrzymaliśmy już koncesję i możemy przystąpić do inwestowania w naszą działalność. Pierwszym krokiem oczywiście będzie budowa stacji paliw. Wykonać ją musi odpowiednia firma, jaką jest Petroinstal Serwis. Konstrukcja oraz jej wyposażenie i organizacja muszą spełniać określone standardy bezpieczeństwa, które obejmują zarówno rodzaj urządzeń koniecznych w pracy stacji, jak i ich rozmieszczenie na jej terenie.

Podstawę stanowią tu instalacje kanalizacyjne zabezpieczające przed przenikaniem paliw do gruntu oraz wód powierzchniowych i gruntowych. Ponadto powinny znaleźć się w niej urządzenia do pomiaru i monitorowania stanu magazynów, do sygnalizacji wycieku produktów, zabezpieczające przed emisją par pochodnych od nafty i do odzyskiwania tych par.

Zbiorniki paliwowe muszą mieć określoną wielkość. W przypadku podziemnych jest to do 20 m3, nadziemnych – górna granica to 5 m3. Butle stalowe należy przechowywać w specjalnie do tego przystosowanym magazynie. Dystrybutory paliwa powinny znajdować się w odległości co najmniej: 5 m od granic działki, na której znajduje się stacja benzynowa, 10 m od budynków oraz 20 m od granicy lasu.

Jeśli wielkość terenu na to pozwala, możemy zapewnić dodatkowe wyposażenie stacji paliw. Stałym elementem takiego obiektu są sklepy, w których klienci mogą zrobić drobne zakupy. Dobrym pomysłem będą też instalacje wodociągowe obejmujące automatyczną myjnię czy łazienkę z prysznicem. Atrakcyjny dodatek stanowić będą stanowisko do pompowania opon oraz odkurzacz do wnętrz pojazdów.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz