Artykuł sponsorowany

Jak wygląda badanie geotechniczne?

Jak wygląda badanie geotechniczne?

Badanie geotechniczne to pierwsza ważna czynność, bez której niemożliwe będzie uzyskanie pozwoleń i rozpoczęcie budowy. Nie jest to widzimisię urzędników, a gwarancja bezpieczeństwa – jakość gruntu ma ogromny wpływ na konstrukcję budynku. W jaki sposób powinno przebiegać prawidłowo wykonane badanie geotechniczne i co można określić na podstawie uzyskanych wyników?

Dobór odpowiednich badań

Inwestor na samym początku planowanej inwestycji powinien zamówić profesjonalne badania geotechniczne. Aby firma przyjęła zamówienie, konieczne będzie posiadanie mapy zasadniczej lub mapy do celów projektowych. Jeśli właściciel działki nie posiada mapy, może ją otrzymać w biurze geodezji i kartografii odpowiednim dla danego powiatu.

Badania geotechniczne dostosowuje się na podstawie:

  • charakteru i wymiarów planowanego obiektu,
  • kategorii geotechnicznej.

Badania geotechniczne może wykonać tylko doświadczony specjalista, który ma odpowiednie kwalifikacje i sprzęt. Jedną z polecanych firm jest przedsiębiorstwo GeoGT, które ma swoje oddziały w Warszawie i Szczecinie. Firma GeoGT działa na terenie całego kraju, realizuje również zlecenia poza jego granicami.

Prace polowe

Kiedy zakres niezbędnych czynności zostanie już ustalony, można przystąpić do prac polowych. Jak zostało już wcześniej wspomniane, ilość oraz głębokość odwiertów geotechnicznych musi być dostosowana nie tylko do indywidualnych potrzeb inwestora, ale również przepisów prawnych. Nowoczesny sprzęt do wykonywania odwiertów pozwala na przeprowadzenie profesjonalnych prac polowych przez geologów, dzięki czemu specjaliści mogą uzyskać precyzyjne wyniki. Podczas prac polowych teren powinien być właściwie zabezpieczony. Nie powinny się po nim poruszać osoby postronne. Po zakończeniu prac geotechnicznych teren wyrobisk zostaje w miarę możliwości przywrócony do swojego stanu pierwotnego.

Wyniki i profesjonalne doradztwo

Ostatnim etapem badań geotechnicznych jest opracowanie wyników i skompletowanie niezbędnej dokumentacji, która zostaje przygotowana w różnej formie:

  • opinii geotechnicznej,
  • dokumentacji badań podłoża gruntowego,
  • projektu geotechnicznego,
  • projektu robót geologicznych,
  • dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.

Korzystając z usług dobrej firmy geologicznej, zyskuje się nie tylko dokumenty niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę, ale również nieocenionych doradców, którzy w profesjonalny sposób wspierają wiedzą i zdobytym doświadczeniem.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz