Materiał Partnera

Jak wygląda badanie dna oka?

Jak wygląda badanie dna oka?

Trudno odpowiedzieć na pytanie, który ze zmysłów jest dla nas najważniejszy. To właśnie zintegrowane działanie każdego z nich pozwala w pełni cieszyć się życiem. Dlatego łatwo wpaść w panikę, gdy coś zaczyna szwankować. Utrata ostrości widzenia, pojawienie się plamki lub zamglenia na oku to sytuacje, które wprawiają nas w niepokój. Te zmiany zwykle są odwracalne, a bardzo dobrym narzędziem diagnozującym ich przyczynę jest badanie dna oka.

Badanie dna oka - podstawowe informacje

Oftalmoskopia, bo tak brzmi fachowa nazwa badania, jest działaniem mającym na celu wykrycie chorobowych zmian ogólnoustrojowych, a także zdiagnozowanie niektórych chorób oczu. Schorzeniami mogącymi ujawnić się w badaniu dna oka są m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, dysfunkcje siatkówki, błony naczyniowej i nerwu wzrokowego.

Aparatem służącym wykonaniu badania bezpośredniego jest oftalmoskop, czyli wziernik okulistyczny. Szczególnie drugi człon nazwy może wywołać lekki niepokój, jednak nie ma się czego bać - badanie dna oka jest nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne. Wziernik zawiera źródło światła oraz rozmaite filtry, dzięki którym możliwe jest uzyskanie ostrego i powiększonego obrazu. Badanie można wykonać także za pomocą metody pośredniej lub przy użyciu funduskamery, jednak są to rzadziej stosowane sposoby.

Aby przygotować się do badania, niekiedy podaje się środek rozszerzający źrenicę. Najczęściej stosowanym w tym celu preparatem jest atropina, podawana na 15 min. przed oftalmoskopią.

Gdzie i w jakich sytuacjach udać się na badanie dna oka?

Miejscem wykonania badania najczęściej jest gabinet okulisty. Niektóre nowoczesne zakłady optyczne, np. Optikus także mają w swojej ofercie to cenne narzędzie diagnostyczne. Podczas wizyty u okulisty można przy okazji przedyskutować kwestię doboru okularów czy soczewek kontaktowych.

Wskazaniami do wykonania badania są na pewno: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, cukrzyca, choroby krwi (np. białaczka), głęboka krótkowzroczność, ubytki w polu widzenia, trudność w rozpoznawaniu barw, nieprawidłowa reakcja na światło czy chociażby wcześniactwo. Zaleca się, aby każdy wykonywał badanie dna oka raz na 2-3 lata. Dzięki temu wiele nieprawidłowości może zostać wykrytych we wczesnym stadium, co pozwoli podjąć odpowiednie działania terapeutyczne.

Opracowanie:
Ostrowiec Świętokrzyski, os. Słoneczne 14
tel. 41 262 05 37
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz