Artykuł sponsorowany

Jak wybrać właściwą tarczę do cięcia metali?

Jak wybrać właściwą tarczę do cięcia metali?

Cięcie drewna, betonu, tworzyw sztucznych, gresu, płytek ceramicznych, kamienia naturalnego czy też metali wymaga zastosowania nie tylko wysokiej klasy przecinarek tarczowych, szlifierek kątowych lub też zautomatyzowanych obrabiarek CNC. Zarówno przy pracach wykonywanych przez profesjonalistów, jak i przez domowych majsterkowiczów, ważne jest również dobranie właściwych narzędzi w postaci tarcz. Szczególną uwagę na ich klasę i gatunek powinni zaś zwracać uwagę ci, którzy planują obróbkę żelaza, miedzi, aluminium lub stali. Jakie tarcze nadają się zatem do cięcia metali?

3 najważniejsze parametry tarcz do cięcia metali

Tarcze do obróbki metali, w tym metali kolorowych, aluminium oraz stali można podzielić na tarcze szlifierskie, ściernice garnkowe czy właśnie na tarcze do cięcia. Przed zakupem warto zatem zwracać uwagę na deklarację własności użytkowych danego narzędzia, w tym na opis jego zastosowania oraz na trzy ważne parametry techniczne. Zalicza się do nich grubość tarczy, jej rozmiar oraz twardość:

  1. Jeśli chodzi o grubość tarcz do cięcia metali, spotkać można się z akcesoriami o tymże parametrze w zakresie od 0,8 do 6 mm. Cieńsze narzędzia przeznaczone są głównie tylko do cięcia aluminium, stali czy miedzi, gwarantując niebywałą precyzję i szybkość pracy. Grubsze zaś mogą służyć nie tylko do przecinania, ale też szlifowania. Ze względu na obecność przy tarczy materiału ściernego, przecinają one mniej efektywnie. Linia cięcia jest mniej precyzyjna i zazwyczaj narzędzie pracuje przy mniejszych obrotach przecinarki tarczowej.
  2. W przypadku rozmiaru tarczy dobór właściwej zależy od marki i modelu posiadanej maszyny. Sprawdzać trzeba zarówno średnicę zewnętrzną, jak i średnicę otworu wewnętrznego, którym przytwierdza się końcówkę do przecinarki. Na ogół drugi wymiar to 22,2 mm, a najmniejsze średnice zewnętrzne wynoszą zaś 115 mm. Takie tarcze przeznaczone są dla sprzętów o niewielkiej mocy, która nie przekracza 900 W. Urządzenia o mocy powyżej 1000 W potrzebują tarczo o średnicy zewnętrznej nawet do 400 mm!
  3. Trzeci i ostatni parametr, który trzeba sprawdzać przy zakupie tarczy do cięcia metalu, to jej twardość. Od niej zależeć będzie trwałość narzędzia, czyli poziom jego zużywania się, a także jego wydajność: szybkość i dokładność cięcia. Ze względu na twardość producenci i dystrybutorzy tacy jak Market Techniczny M-TI wyróżniają aż 16 rodzajów tarcz, oznaczanych literkami od E do T. Litery od L do O to tarcze średnio twarde, E wskazuje na narzędzie najbardziej miękkie, a T to tarcza najtwardsza. Zasada doboru pod tym kątem jest zaś prosta: do twardych metali stosuje się miękkie akcesoria, a do bardziej plastycznych twarde.

Przykład tarczy do cięcia metali

Mimo wielu rodzajów tarcz do cięcia metali, w tym stali szlachetnych, wyróżnić można bardzo popularny na rynku model, który cechuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na wysokie temperatury wytwarzane podczas obróbki. Jest nim płaska tarcza Typ-41, zaliczana do narzędzi korundowych. Spełnia ona restrykcyjne wyznaczniki normy EN 12413 i produkowana jest o różnych wymiarach, jeśli chodzi o średnicę zewnętrzną oraz swoją grubość. W przypadku zastosowań profesjonalnych wybierane są na ogół płaskie tarcze 350 x 3,2 x 22,2 mm, które gwarantują precyzyjne cięcie różnych metali. Producentów, którzy tworzą zaś tarcze do cięcia Typ-41, jest na rynku wiele. Przykładem jest marka VANDER.

Podsumowanie

Zakup tarcz do ciecia metali nie powinien nigdy opierać się tylko o wybór artykułów oznaczonych „do metalu”. W sklepach z narzędziami, śrubami, elementami złącznymi i wyrobami hutniczymi znaleźć można bowiem zarówno tarcze do szlifowania oraz obróbki wykańczającej, jak i właśnie do cięcia. W ostatnim przypadku potrzeba wysokiej klasy płaskich tarcz o odpowiednich parametrach technicznych. Rozmiar, grubość i twardość tychże narzędzi musi być zawsze przez kupującego weryfikowana! 

Opracowanie:
Inowrocław, Stolarska 1
tel. 501 169 413
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać